Antyczny teatr w Płowdiw
04 Styczeń, 2023,
05:30
Antyczny teatr w Filipopolis, jak nazywano niegdyś Płowdiw, jest jednym z najlepiej zachowanych starożytnych teatrów na świecie, jedynym zachowanym antycznym teatrem w Bułgarii i jedną z głównych atrakcji turystycznych Płowdiwu.
Pamięta czasy Trajana
Jak wszystkie ważne miasta w granicach Cesarstwa Rzymskiego, Filipopolis miało swój teatr. Został zbudowany na początku II wieku przez cesarza rzymskiego Trajana (98 – 117 n.e.), na co wskazuje napis na fryzie-architrawie wschodniego proscenium. Niewykluczone, że przed jego budową istniała w tym miejscu świątynia trackiej bogini Bendidy.
Odkrycie
Na ten cenny zabytek natrafiono przypadkowo w czasie prac budowlanych w ubiegłym stuleciu i odkryto go podczas wykopalisk archeologicznych w latach 1968-1979 prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne w Płowdiwie.
O teatrze
Teatr w Filipopolis został zbudowany w starym greckim stylu, pomiędzy dwoma wzgórzami akropolu. W tym czasie Rzymianie wynaleźli już łuk, przełom architektoniczny, który umożliwił budowę mega-budynków, takich jak Koloseum w Rzymie, ale ta metoda była zbyt droga. Mieszkańcy Filipopolis preferowali tańszą opcję. Zamiast marnować pieniądze na wysokie budowle z kolumnadami, umieścili widownię na zboczach wzgórza.
Teatr został zbudowany na południowym zboczu dawnego rzymskiego Trimontium, w przełęczy pomiędzy Taksim Tepe i Dżambaz Tepe. Dodatkowym atutem był wspaniały widok na dolinę tracką i pobliskie Rodopy.
Położenie zostało umiejętnie wykorzystane przez budowniczych. Na naturalnym zboczu umiejscowiono 28 rzędów marmurowych siedzeń, które skierowane są na południe, w kierunku starożytnego miasta w dole oraz na Rodopy i otaczają „orkiestrę” jak nazywano niegdyś scenę.
Scena ma ona kształt podkowy o średnicy 26,64 m. Po jej południowej stronie znajduje się budynek sceniczny – skene, trzykondygnacyjny, o wysokości 3,16 m, ozdobiony fryzami, gzymsami, jońską marmurową kolumnadą i posągami.
Cały teatr ma natomiast kształt półkola o średnicy zewnętrznej 82 m i może pomieścić około 3500 widzów.
Funkcje i przeznaczenie
Oprócz miejsc dla zwykłych widzów, podobnie jak teatry w całym Imperium Rzymskim, teatr w Filipopolis miał miejsca prestiżowe w pierwszym rzędzie, bogato zdobione, podpisane nazwiskami ich właścicieli, a także lożę dla gości najwyższej rangi, takich jak cesarz Karakalla (198-217), który odwiedził miasto w 214 roku.
Wśród honorowych gości byli przedstawiciele władz miejskich, sędziowie, przyjaciele cesarza. Dzięki temu, że miejsca były podpisane wiemy, że w rzeczywistości ta bogato zdobiona budowla pełniła ważniejsze i reprezentacyjne funkcje. Odbywały się tutaj nie tylko przedstawienia, ale także spotkania administracji miasta oraz przedstawicieli miast rzymskiej prowincji Tracja.
Teatr istniał około 300 lat. Ślady długiego użytkowania są wyraźnie widoczne, wystarczy spojrzeć na schody, które były użytkowane przez pokolenia widzów, o czym świadczy ich wyżłobiona powierzchnia.
Jest prawdopodobne również, że odbywały się tutaj walki zwierząt i gladiatorów. Świadczą o tym niektóre specyficzne cechy jego konstrukcji oraz m.in. ślady zabezpieczeń odnalezione przed pierwszym rzędem siedzeń. Najprawdopodobniej uzupełnienia te powstały w związku z wizytą cesarza Karakalli w Filipopolis w 214 roku.
Od upadku do chwały
Teatr został zniszczony podczas najazdu barbarzyńców w IV wieku. W następnych stuleciach antyczny teatr został całkowicie zabudowany domami, a o jego istnieniu zapomniano.
Restauracja rzymskiego teatru w Płowdiwie jest uznana za jedno z najlepszych osiągnięć bułgarskiej szkoły konserwatorskiej.
Antyczny teatr nazywany popularnie, choć błędnie amfiteatrem do dzisiaj jest sceną wielu wydarzeń kulturalnych.
Dziś jest to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Płowdiwu - miejsce, w którym gromadzą się setki fanów na różne spektakle muzyczne i teatralne. Tak jak wiele, wiele lat temu.
Jego piękno oczaruje Cię i przeniesie do czasów cesarza Trajana, do starożytnego Rzymu, na początek II wieku. Dzięki specyficznej architekturze teatru, jest tutaj wyjątkowa akustyka. Wyobraź sobie, jakie spektakularne spektakle, gry i wydarzenia miały tutaj miejsce!
Wstąp, zobacz, a najlepiej weź udział w jakimś spektaklu!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne