Co kryje Muzeum Historyczne w Dyłgopolu

W północno-wschodniej Bułgarii, w regionie Warny położony jest Dyłgopoł. Miasto na pozór nie wyróżniające się od innych bułgarskich miasteczek. Ale jest coś co sprawia, że warto przyjechać właśnie tutaj - to miejskie Muzeum Historyczne.
 
Muzeum Historyczne w Dyłgopolu (Dalgopol) zostało założone w 1948 roku przez nauczyciela szkoły podstawowej Dymitra Iwanowa Złatarskiego dla potrzeb szkoły.
 
W 1975 roku zbiory szkolne uznano za muzealne, a w 1985 roku w centrum Dyłgopola wybudowano obecny gmach, do którego przeniesiono eksponaty. W muzeum zgromadzono ogromną ilość przedmiotów z terenu gminy Dyłgopoł i gmin sąsiednich, które z uwagi na ilość, różnorodny charakter, zakres chronologiczny, walory naukowe i artystyczne czynią muzeum jednym z największych i najciekawszych w kraju.

Dział Archeologiczny

Muzeum składa się z dwóch głównych działów – archeologicznego i etnograficznego. W dziale archeologicznym pokazane są epoki historyczne od paleolitu do późnego średniowiecza.

Wyjątkową wartość dla archeologii mają narzędzia, naczynia, broń, kultowe wyroby z epoki neolitu, chalkolitu i brązu odkryte podczas badań jednowarstwowych osad Usoe-1 i Usoe-2 w pobliżu wsi Asparuchowo (Asparuhovo), kopców osadniczych w pobliżu wsi Sawa (Sava), Conewo (Tsonevo) i Goljamo Dełczewo (Golyamo Delchevo).
 
Neolityczna osada Usoe istniała od VI tysiąclecia p.n.e. Jest to obiekt tzw. typu otwartego, umiejscowiony na dawnym rzecznym tarasie. Chalkolityczny kopiec osadniczy w pobliżu wsi Sawa dał nazwę eneolitycznej kulturze Sawa (Sava), która istniała w V tysiącleciu p.n.e.

Odkryto tam wykwintne naczynia ceramiczne z drobno oczyszczonej gliny, z wielobarwnymi i białymi zdobieniami, wykonane z wyjątkowym kunsztem za pomocą narzędzi z kamienia, krzemienia i kości.
 
Zbadano tracko-rzymskie sanktuarium trackiego boga jeźdźca Herosa z płaskorzeźbami z marmuru, kamienia i ceramiki z III–IV wieku.
 
Epokę rzymską prezentują zbiory narzędzi i broni z żelaza, monety z brązu i srebra oraz wyroby z brązu.
 
W czasie wykopalisk przeprowadzonych w ramach prac ratowniczych odkryto osadę słowiańską z 15 ziemiankami, w których odnaleziono szkliwione naczynia ceramiczne oraz duże ilości słowiańskich narzędzi rolniczych.

Dział Etnograficzny

Dział Etnograficzny muzeum przedstawia sposób życia i kulturę ludności tego regionu z końca XIX i początków XX wieku. Można zobaczyć eksponaty ilustrujące źródła utrzymania - rolnictwo, hodowlę zwierząt, polowanie i rybołówstwo, rzemiosło, tradycyjne stroje i ozdoby oraz rytualne obrzędy.

Praktyczne

Muzeum Historyczne zlokalizowane jest w centrum Dyłgopola, obok Domu Kultury (czitaliszte) i Urzędu Miejskiego.
 
Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku: 8:00 - 16:00. Sobota i niedziela – nieczynne. Po godzinie 16:00 oraz w soboty i niedziele muzeum jest czynne po wcześniejszej rezerwacji.
 
Współrzędne GPS 43.05001, 27.34401
 
Projekt realizowany w ramach programu DISCOVERY Ministerstwa Turystyki Bułgarii "Odkryj przeszłość, przeżyj teraźniejszość w Dyłgopolu, Prowadii i Dolnym Czifliku" w Bułgarii



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz