Etyr - przepiękny kawałek dawnej Bułgarii

Etyr – jeden z najpiękniejszych zakątków Bułgarii znajduje się ok. 8 km od Gabrowa, na prawym brzegu rzeki Siwek, dopływu Jantry.

Wędrówka w czasie

Na długości kilometra, jak mawiają przewodnicy, przechodzimy przez kilka stuleci. Jest to swoista wędrówka w czasie, niezwykle ekscytujące spotkanie z przeszłością.
 
W Niedzielę Palmową, Wielkanoc, Dzień św. Jerzego, św. Petki, w Nowy Rok i Boże Narodzenie ożywają tu dawne zwyczaje. Nie można przegapić też Jesiennego Jarmarku Rękodzieła Ludowego i Festiwal Obyczajów Weselnych.

Pierwsze i największe tego typu muzeum w Bułgarii

Etyr to muzeum Etnograficzne na wolnym powietrzu, pierwsze tego typu muzeum w Bułgarii i do dziś największe.
 
Niepowtarzalny klimat nadają mu przywiezione i odrestaurowane zabytki lub mistrzowsko wykonane kopie oryginałów z epoki bułgarskiego odrodzenia.
 
Przywrócono nie tylko wygląd zewnętrzny warsztatów i sklepów, ale także pierwotną produkcję.
 
Na łącznej powierzchni około 7 ha mamy okazję poznać większość z trzydziestu istniejących w tym czasie w tym bałkańskim miasteczku tradycyjnych rzemiosł, którego produkty docierały do Wiednia, Marsylii, Anatolii i Kairu.

Jedyna taka kolekcja i bazar

W tutejszym skansenie znajduje się jedyna w Bułgarii kolekcja ludowego sprzętu technicznego zasilanego wodą, zrodzona przez ludowy geniusz w epoce odrodzenia (XVIII – XIX wiek) - kilkanaście młynów, walców, tokarek stolarskich napędzanych wodą rzeczną.
 
Jest wieża zegarowa, kamienny most nad rzeką, Ulica Sztuki i Rzemiosła – Czarszija – bazar z budynkami mieszkalnymi z pomieszczeniami jednocześnie na działalność rzemieślniczą i handlową, gdzie zwiedzający może obserwować jak wyrabia się różne przedmioty i zapoznać się z ich technologią.
 
Meble, mechanizmy i narzędzia są autentyczne, zebrane z okolicznych wiosek, a ulicę jak za dawnych czasów, gdy nie było jeszcze elektryczności, oświetlają gazowe lampy.
 
Jest tutaj również warsztat złotniczy, kopia dawnego warsztatu złotnika z Gabrowa Miho Konewa, który za wykonaną przez siebie biżuterię otrzymał na wystawie w Londynie w 1907 roku srebrny medal, a także cerkiew i szkoła.

Pokusy w skansenie

Trudno oprzeć się kawie na piasku, przeróżnym łokumom, lizakom i innym specjałom piekarzy i mistrzów cukiernictwa. Możesz zaopatrzyć się w piękną biżuterię lub inne dzieła mistrzów - ceramikę, drewnianą rzeźbę, skórzaną torbę, gwizdek, nóż z kościaną rękojeścią lub bałkańskie zioła.

Łazar Donkow i jego dzieło

Cała ta miniaturowa piękna wieś jest wynikiem wieloletnich bezinteresownych badań przeszłości i tradycji Lazara Donkowa z Gabrowa (1908 – 1976).
 
Ten dzielny człowiek latami zbierał narzędzia, przedmioty i oryginalne mistrzowskie przepisy rzeźbiarzy, kotlarzy, dzwonników, rymarzy, garncarzy, kowali, tkaczy, piekarzy, cukierników, zielarzy i wszystkich znanych zawodów, w końcu sam wybrał miejsce na muzeum, które zostało otwarte 7 września 1964 roku i cieszy nas do dziś.
 
Odwiedź je koniecznie!



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz