Mogilański Kopiec – podróż do starożytnego świata

Niemal w centrum, w starej części Wracy, na podwórzu jednego z domów przez lata znajdował się nasyp. Miejscowi nazywali go Mogilańskim Kopcem.

Cenne znalezisko

Dla niewtajemniczonych był to po prostu kopiec lub wzgórze, ale archeolodzy wiedzieli jaką kryje w sobie tajemnicę. W latach 1965-66 przeprowadzili badania archeologiczne i odkryli 3 bogate grobowce, które sugerowały, że jest to rodzinny grobowiec jakiegoś władcy.
 
Pierwszy grób, który odkryli był splądrowany prawdopodobnie jeszcze w czasach starożytnych. Dwa pozostałe groby były stosunkowo dobrze zachowane.
 
Najciekawsze znaleziska odkryto w drugim grobie. Znaleziono w nim rydwan i 3 konie, zabite rytualnie podczas pochówku, a także posrebrzaną uzdę i srebrne aplikacje, będące częścią dekoracji końskiej uprzęży.
 
Obok konia archeolodzy odkryli szczątki młodej kobiety, prawdopodobnie służącej, zabitej również rytualnie podczas ceremonii pogrzebowej.
 
W zachodniej części było jeszcze cenniejsze znalezisko. Znaleziono szkielet młodej dziewczyny o wzroście około 145-150 cm, której głowę zdobił złoty wieniec przypominający gałązki laurowe, wykonany z 205 gramów czystego złota.
 
Dopełnieniem były masywne złote kolczyki, bogato zdobione w dolnej części figurkami sfinksów i roślinnymi ornamentami.
 
Wokół głowy znaleziono też 47 innych złotych aplikacji, które przypuszcza się, że były przymocowane do welonu, którym zakrywał jej głowę, lecz welon ten nie zachował się. W lewej dłoni dziewczyna trzymała lusterko.
 
Obok znaleziono szczątki mężczyzny, wojownika, wraz z jego bronią, 88 pozłacanymi grotami do włóczni, mieczem i hełmem z brązu oraz bogato zdobionym srebrnym nakolannikiem z wizerunkiem Wielkiej Bogini Matki. Znaleziska uzupełniają cztery srebrne fiolki, srebrny dzbanek, amfora i 50 magicznych glinianych figurek.
 
Niezwykłe przedmioty sugerują, że chodzi o tracką księżniczkę. Uważa się, że pochowana dziewczyna to ukochana żona trackiego władcy, prawdopodobnie zamordowana rytualnie, aby móc towarzyszyć mu w zaświatach.
 
W trzecim grobie, częściowo splądrowanym w czasach starożytnych, odnaleziono szkielety mężczyzny i kobiety wraz ze złotymi klejnotami, glinianymi przedmiotami, strzałami z zaostrzonymi żelaznymi grotami oraz złotymi i srebrnymi dzbanami, w tym złoty dzban przedstawiający dwa galopujące rydwany, każdy zaprzężony w cztery konie, powożone przez człowieka w kolczudze.

Wraca i jej skarby

Bogate znaleziska w Mogilańskim Kopcu potwierdzają opinię archeologów i historyków, że jest to królewski grobowiec dynastii trackiego plemienia Triballów, która panowała w IV wieku p.n.e. i zamieszkiwała ziemie dzisiejszego wraczańskiego regionu.
 
Skarby z Mogilańskiego Kopca przechowywane są w Regionalnym Muzeum Historycznym we Wracy.
 
Można tutaj zobaczyć nie tylko złoty wieniec, który 2500 lat temu zdobił głowę trackiej księżniczki, ale i jej wizerunek, zrekonstruowany przez słynnego antropologa prof. Jordana Jordanowa. Jej cechy skłaniają antropologów do argumentacji, że prawdopodobnie nie pochodziła z Tracji, a była córką wybitnego greckiego władcy.
 
Wyrusz w niezapomnianą podróż do starożytnego miasta Wraca, gdzie odkryjesz fascynujące historie i skarby Mogilańskiego Kopca.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz