Podkowa - tajemnice drewnianego meczetu

Niedaleko miasta Kirkowo, we wschodnich Rodopach, zaledwie 15 km od granicy Bułgarii i Grecji znajduje się malownicza wieś Podkowa, a w niej drewniany meczet zwany Meczetem Siedmiu Panien.

Jeden z najstarszych meczetów na Bałkanach

Mały budynek z minaretem wznoszącym się ku niebu został zbudowany w 1428 roku i jest uważany za jeden z najstarszych meczetów na Bałkanach. Jest jedynym tego rodzaju obiektem w Bułgarii i unikalnym przykładem architektury islamu.

Całkowicie bez gwoździ

Został zbudowany w całości z drewna, a do jego budowy nie użyto ani jednego metalowego gwoździa. Belki są imponujących rozmiarów i są połączone ze sobą wcięciami, które idealnie pasują do siebie i zachodzą jedna w drugą. Miejscami użyto drewnianych gwoździ.

Święte miejsce

Podkowa zamieszkana jest głównie przez Bułgarów wyznania muzułmańskiego i Turków wyznających islam, a meczet uważany jest przez miejscową ludność jako miejsce święte, o którym krążą legendy o sile ludzkich możliwości.

Legenda o siedmiu dziewczynach

W dawno zaginionej wiosce Ramołłar mieszkało siedem dziewcząt, których narzeczeni poszli na wojnę. Gdy otrzymały wiadomość, że ich ukochani polegli w bitwie, postanowiły nigdy nie wyjść za mąż i poświęcić się wierze.
 
Sprzedały cały swój posag, a za otrzymane pieniądze kupiły drzewo z pobliskiego lasu i w ciągu jednej nocy zbudowały meczet.
 
Potem dziewczyny zniknęły. Nikt więcej ich nie widział, ani o nich nie słyszał. Ale pozostawiły po sobie świątynię i legendę, która trwa przez wieki. Co ciekawe, legenda ta jest postrzegana przez miejscową ludność jako fakt historyczny.

6 maja

Mówi się, że budowa została ukończona 6 maja. Dlatego co roku w tym dniu, gdy obchodzone jest wiosenne święto muzułmanów Hidrellez, zbiegające się z chrześcijańskim świętem św. Jerzego, do meczetu przybywają tysiące turystów z całej Bułgarii, a także z Grecji, Turcji, a nawet Europy Zachodniej.

Zwiedzanie

Meczet jest otwarty dla zwiedzających. Każdy może wejść przez drewnianą bramę na zadbany dziedziniec, pospacerować i po zdjęciu butów, zgodnie z tradycją, wejść do wnętrza.

Symboliczne groby

Na pamiątkę 7 panien, aby oddać im cześć, na dziedzińcu świątyni wzniesiono 7 cenotafów - symbolicznych grobów.

Lecznicze kamienie

Koniecznie trzeba też odwiedzić znajdujący się w pobliżu świątyni park cmentarny. Nie jest to zwykły cmentarz. Znajdują się tutaj lecznicze kamienie. Mówi się, że pochodzą z czasów budowy meczetu. Ale nikt nie wie na pewno, czy zostały skądś przywiezione, czy też były tu zawsze.
 
Każdy z czterech kamieni jest opatrzony tabliczką pokazującą dokładnie, jak używać jego uzdrawiającej mocy. Uważa się, że ten kto ich dotknie i pochłonie ich życiodajną energię, wkrótce wyzdrowieje.
 
Jeden z kamieni leczy kolana i stawy, drugi - ból głowy, inny - dolną część pleców. Ale jest też tzw. Dziurawy Kamień lub prowirałoto, po turecku znany jako Deliklikaya, którego moc jest uniwersalna!
 
Miejscowi twierdzą, że pomaga na wszystkie choroby, w tym na bezpłodność. Aby skorzystać z jego magicznych mocy, musisz przejść przez niego trzy razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i jeśli to możliwe 6 maja, kiedy właściwości lecznicze są najsilniejsze. Starzy ludzie mówią, że aby pomogły, trzeba jednak wierzyć w ich uzdrawiającą moc.

Pomnik kultury

W 2009 roku meczet odnowiono przy zachowaniu starych technologii i został uznany na pomnik kultury.

Stacja kolejowa

Wieś Podkowa jest końcową stacją linii kolejowej Ruse - Górna Orjachowica - Stara Zagora - Chaskowo - Momcziłgrad - Podkowa, która biegnie przez Bułgarię z północy na południe. Gdyby ją rozszerzyć do miasta Komotini w Grecji mogłaby się stać się ważnym korytarzem towarowym od Morza Egejskiego przez Bułgarię na północ do Rumunii, Węgier i Polski.
 
foto. Veneta Nikolova, Podkowa



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz