Rylski Monastyr - 30 faktów
17 Maj, 2024,
07:30
W Bułgarii są setki świętych miejsc, które mają ciekawą historię i często skrywają wspaniałe tajemnice. Jednym z takich miejsc jest klasztor Rylski czyli Rylski Monastyr - największy klasztor w Bułgarii.
Co o nim wiemy?
- Rylski Monastyr położony jest w górach Riła, w pobliżu wsi Riła i Pastra - niedaleko miejsca jego pierwotnej budowy, nad rzeką Rilską. Położony jest na wysokości 1147 m n.p.m.
- Jest jednym z najważniejszych zabytków kultury w Bułgarii, zabytkiem o znaczeniu narodowym i historycznym oraz symbolem Bułgarii.
- Był jedną z propozycji znaku dla bułgarskiego euro, ale ostatecznie zdecydowano, że będzie to póki co wizerunek jeźdźca z Madary.
- Jest największym klasztorem w Bułgarii. Dziś zespół klasztorny zajmuje powierzchnię 8800 m², z czego 5500 m² to zabudowania, które powstały w różnym czasie. Skrzydła klasztorne są 5-kondygnacyjne i otaczają ze wszystkich stron dziedziniec klasztorny w kształcie nieregularnego pięciokąta. Cztery kondygnacje znajdują się nad ziemią, a piąta poniżej, co tłumaczy się ograniczeniami nałożonymi przez władze osmańskie kiedy powstawały obecne budynki. W klasztorze jest 300 cel. Na parterze mieści się muzeum klasztorne.
- Rylski Monastir to ponad 1000 lat historii.
- Przyjmuje się, że klasztor w Rile powstał w latach 30. X wieku, w czasach Pierwszego Carstwa Bułgarskiego. Za jego twórcę uważa się świętego Iwana Rilskiego, który urodził się we wsi Skrino w 876 r, a zmarł w klasztorze Rylskim w 946 r.
- W ciągu swojego tysiącletniego istnienia klasztor dwukrotnie zmieniał lokalizację, był kilkakrotnie niszczony i odnawiany.
- W okresie Drugiego Carstwa Bułgarskiego klasztor Rylski był głównym centrum duchowym kraju, a o jego dobro dbał sam car Iwan Asen II.
- W pierwszej połowie XIV wieku klasztor przeszedł w posiadanie miejscowego pana feudalnego imieniem Hreljo, w tym czasie zbudowana została jednonawowa cerkiew i pięciokondygnacyjna wieża nazwana jego imieniem (Hreljowa Wieża).
- Wieża jest najstarszym zachowanym obiektem zespołu klasztornego. Na jej szczycie znajduje się kaplica Przemienienia Pańskiego z cennymi freskami z lat trzydziestych XIV wieku.
- Dzięki carowi Iwanowi Aleksandrowi klasztor znacznie się rozrósł. To on 21 września 1378 roku wydał tzw. Rylski Statut, opieczętowany złotą pieczęcią, na mocy którego 20 wsi przeszło na własność klasztoru.
- W czasie niewoli tureckiej klasztor w Rile był przedmiotem wielu zniszczeń i grabieży dokonanych przez Turków.
- W XV wieku bracia mnisi Teofanes i Dawid podjęli się trudnego zadania odbudowy klasztoru. To oni sprowadzili z powrotem do klasztoru relikwie św. Iwana Rilskiego z Tyrnowa.
- Przez pewien czas w klasztorze w Rile przebywał Paisjusz Chilendarski, który w tym czasie pisał i zbierał materiały do swojego najważniejszego dzieła Słowianobułgarskiej historii.
- Klasztor zapewniał schronienie wielkim bułgarskim rewolucjonistom, wśród nich byli: Wasil Lewski, Ilio Wojewoda, Goce Delczew, Pejo Jaworow i inni.
- Oprócz udzielania schronienia w klasztorze odbywały się także zjazdy i zebrania. W październiku 1905 roku przez cały miesiąc odbywał się tutaj Kongres Rilski – zjazd generalny Tajnej Macedońsko-Odryńskiej Organizacji Rewolucyjnej (VMORO), na którym dokonano oceny dotychczasowej działalności organizacji powstania ilindenskiego i toczyły się gorące dyskusje na temat przyszłości VMORO.
- Już od chwili założenia klasztor stał się ośrodkiem literackim i edukacyjnym. Dużą działalność pedagogiczną rozwinął tu Neofit Rilski, który w okresie odrodzenia założył tu szkołę komórkową.
- W klasztorze jest około 250 rękopisów, 9000 starych wydań drukowanych i jeden wyjątkowo ważny zabytek Krzyż Rafaela (1802r.), który jest efektem 12 lat ciężkiej pracy mnicha, a co ciekawe, wykonany jest z jednego kawałka drewna lipowego, zawiera 36 figur i jest uważany za absolutne dzieło sztuki.
- Od 1961 roku Rylski Monastyr jest uznany za muzeum narodowe, a od 1983 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- 22 lipca 1961 roku Biuro Polityczne KC BKP zdecydowało, że Ministerstwo Oświaty i Kultury oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powinny przedstawić Radzie Ministrów propozycję, „aby klasztor Rylski przeznaczyć na muzeum państwowe i aby została tam zakończona wszelka działalność kościelna” . Dekretem Prezydium Zgromadzenia Narodowego z 11 października 1961 r. klasztor w Rile uznano za własność publiczną, a Ministerstwu Oświaty i Kultury powierzono zadanie przekształcenia go w Muzeum Narodowe, które zostało uroczyście otwarte w 1965 roku. W międzyczasie mnisi z klasztoru Rylskiego zostali przeniesieni do klasztorów Baczkowskiego, Trojańskiego i Preobrażeńskiego. W 1968 r. pozwolono mnichom powrócić do klasztoru i wrócili 1 października 1968.
- Symbolem i esencją klasztoru jest cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Średniowieczna cerkiew istniała do 1834 roku, kiedy to decyzją bractwa klasztornego została rozebrana, a na jej miejscu zbudowano obecną cerkiew katedralną, najprawdopodobniej na pozostałościach dawnych fundamentów.
- Budowę świątyni rozpoczęto w 1835 r., a zakończono w 1837 r.
- Wspaniała dekoracja ścienna cerkwi katedralnej jest dziełem najwybitniejszych malarzy XIX wieku, wśród których są Dimityr Christow Zograf, Zachari Zograf i inni malarze ze samokowskiej szkoły. Ikonostas jest dziełem Atanasa Teladura z Samokowa i Petyra Garki.
- Cerkwią cmentarną klasztoru Rylskiego jest położona na południe od klasztoru cerkiew Wprowadzenia Najświętszej Marii Panny.
- Około 5 km na wschód od klasztoru znajduje się Stara Pustelnia, gdzie zbudowano cerkiew Zaśnięcia św. Iwana Rilskiego. Wzniesiono ją w 1746 r. nad miejscem, gdzie uważa się, że znajdował się pierwotny grób Świętego.
- Do kompleksu klasztornego należy również cerkiew św. Łukasza. Powstała ona pod koniec XVIII wieku na miejscu pierwotnej kaplicy, wzniesionej ku pamięci bratanka św. Iwana Rilskiego. Budynek jest jednonawowy, jednoabsydowy z dużym przedsionkiem.
- W bezpośrednim sąsiedztwie na północ od cerkwi św. Łukasza, na wyższym tarasie, znajduje się cerkiew Wstawiennictwa Najświętszej Marii Panny, zbudowana w 1805 roku.
- Ok. 18 km od klasztoru Rylskiego i ok. 2,5 km na wschód od miasta Riła, na prawym brzegu rzeki Rilskiej, położony jest Rilski metoch Orlica. Składa się on z cerkwi św. Piotra i Pawła, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Powstał prawdopodobnie w połowie XV wieku. W 1469 r. nocowała w nim uroczysta procesja z relikwiami Iwana Rilskiego sprowadzonymi z Tyrnowa do klasztoru.
- Jedną z głównych świętości klasztoru w Rile, obok relikwii św. Iwana Rilskiego jest ikona Świętej Dziewicy z Osenowicy, która uważana jest za cudowną ikonę. Znajduje się w głównej cerkwi klasztornej, przed trzecią kolumną po lewej stronie. Dwa razy w roku ikona jest wynoszona ze świątyni i odbywa się procesja liturgiczna – w Wielki Piątek po Zmartwychwstaniu Chrystusa oraz 1 sierpnia, kiedy rozpoczyna się Wielki Post NMP.
- Klasztor Rylski znajduje się na liście stu narodowych obiektów turystycznych BTS (odpowiednik PTTK). Jest otwarty do zwiedzania codziennie w godzinach 8.00 – 18.00.
A na koniec najważniejszy fakt – musisz tu przyjechać, zobaczyć to cudowne miejsce na własne oczy i poczuć jego magię!
(GPS 42.132275, 23.33800)
fot. Zdrawko Gospodinow
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne