Wehikuł czasu - muzeum figur woskowych w Wielkim Tyrnowie

Czy wiesz, że od dziesięciu lat w Wielkim Tyrnowie działa wyjątkowe muzeum figur woskowych, które przeniesie Cię w czasy Drugiego Carstwa Bułgarii?
 
Multimedialne Centrum dla Zwiedzających Carewgrad Tyrnow, popularnie zwane „muzeum figur woskowych”, znajduje się w pobliżu wzgórza Carewec, w samym sercu starej stolicy Bułgarii i zostało oddane do użytku dokładnie 16.02.2013 roku.
 
Jest to jedyne tego typu muzeum na Półwyspie Bałkańskim, podobne do słynnego na całym świecie Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds.

II Carstwo Bułgarii jak żywe

W nim, w formie rzeźb i malowideł ściennych, prezentowane są postacie historyczne i pamiętne wydarzenia z okresu II Carstwa Bułgarii.
 
W muzeum odtworzono obrazy, jak żywe, z życia średniowiecznego społeczeństwa w Bułgarii, zwłaszcza z czasów świetności Tyrnowgradu za panowania dynastii Asenowiczów (Asenewcy).

Niezwykłe figury

Ekspozycja obejmuje 29 rzeźb rozmieszczonych na dwóch kondygnacjach. Tak naprawdę nie są one, wbrew potocznej nazwie muzeum, wykonane z wosku, ale ze specjalnego silikonu używanego w kinie i przypominającego wyglądem ludzką skórę.
 
Są wśród nich postacie bułgarskich carów, bojarów, duchownych i rzemieślników.
Można zobaczyć postacie cara Kałojana i cara Iwana Asena II. Jedną z najciekawszych ekspozycji jest scena przedstawiająca schwytanie Baldwina I Flandryjskiego przez cara Kałojana.

Balwin I i Wielkie Tyrnowo

Dlaczego Boris Borisow, który jest autorem koncepcji prezentacji postaci historycznych w „muzeum figur woskowym” w Wielkim Tyrnowie zdecydował się na przedstawienie postaci Baldwina I?
 
Miał ku temu istotny powód. Baldwin I kojarzy się nierozerwalnie z Wielkim Tyrnowem. Baldwin był jednym z przywódców IV krucjaty, później cesarzem Konstantynopola i pierwszym władcą Cesarstwa Łacińskiego, pojmanym pod Adrianopolem przez bułgarskiego cara Kałojana, a następnie oślepionym, aby pozbawić go całkowicie władzy i wtrąconym do wieży na zamku Carewec w Wielkim Tyrnowie, która do dziś nosi nazwę Wieży Baldwina, gdzie kilka miesięcy później zmarł.
 
Całościowe wrażenia uzupełnia oryginalna muzyka etno-formacji IRFAN.

Planowana rozbudowa

W planach jest rozbudowa muzeum i powiększenie ekspozycji. Nie da się bowiem pokazać historii Bułgarii za pomocą zaledwie kilku scen i niespełna 30 figur. Dla celów muzeum mają być zatem adoptowane dodatkowe piętra, zajmowane obecnie przez administrację muzeum.

Wielkie Tyrnowo

Wielkie Tyrnowo to miasto pełne historii. To taki bułgarski Kraków. Tutaj jak nigdzie indziej możesz poczuć ducha wspaniałej bułgarskiej przeszłości, architektury i kultury, a w „muzeum figur woskowych” historia dosłownie ożywa i możesz jej prawie dotknąć. To istny wehikuł czasu, który przeniesie Cię do Złotego Wieku bułgarskiego średniowiecza.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz