Wyjątkowa historia - młody człowiek wybudował muzeum

Filip Sinapow

Pierwsze w Bułgarii interaktywne muzeum folkloru już przyjmuje gości, a jego twórcy, młodemu piosenkarzowi ludowemu Filipowi Sinapowowi, udało się spełnić marzenie.
 
W wieku 23 lat wydał wszystkie swoje oszczędności i zaciągnął kredyt, który będzie spłacać 25 lat, aby stworzyć miejsce, w którym ludzie mogliby dowiedzieć się więcej o zapomnianych tradycjach, rzemiośle i zwyczajach w Bułgarii. Aby mógł powitać gości i opowiedzieć im o innej – zapomnianej Bułgarii.
 
Po dwóch latach pracy, 23 kwietnia 2023 roku, oficjalnie otwarto dom folklorystyczny Gyrnackine Konaci (Garnatskine Konatsi).

Grynackine Konaci

Na każdym centymetrze tego domu kryje się skarb – zagrożone przedmioty, 100-letnie buty, tkaniny wykonane przez jego praprababcie. Sprzęt, który znajduje się na 3 kondygnacjach muzeum został przywieziony przez dwie duże ciężarówki i mikrobus.
 
W wolnym czasie Filip nie gra w gry komputerowe jak jego rówieśnicy. Jego zabawa polega na tym, że sam tka, robi na drutach, ozdabia i uczy innych wszystkiego, co potrafi, aby przynajmniej na chwilę dotknęli przeszłości swoich przodków.
 
„Ani razu nie żałowałem, że to zrobiłem. Od gołej łąki na początku, przez każdy rząd, gdy wznosił się dom, była to dla mnie ogromna radość” – opowiada Filip.
 
Najważniejsze zdaniem Filipa to czuć się potrzebnym i zadowolonym, a tutaj czuje, że się spełnia. Jest jednocześnie wykonawcą ludowym, pisarzem i pedagogiem. Wita i żegna gości, ale wysyła ich z mnóstwem historii, których nie znaleźliby w Internecie.
 
„Wszystko tutaj jest żywe i nadaje się do użytku, a nie jest tylko częścią wyposażenia” – mówi Filip.
 
Znajomi często żartują sobie z niego, że jego wizje są charakterystyczne dla pokolenia ich rodziców i dziadków, a on jest w najlepszym razie jak jeden na milion.

O czym marzy Filip?

Teraz marzy o tym, aby stworzone przez siebie muzeum całkowicie wykończyć. Ale do tego potrzeba mu więcej środków i kogoś, kto uwierzy w jego pomysł, tak jak on sam w niego wierzy.

Gdzie?

Muzeum Gyrnatskine Konaci znajduje się w bardzo ładnym miejscu, a przy tym w doskonałej lokalizacji - przy głównej drodze w kierunku Grecji i blisko trzech miast – Momcziłgrad (Momchilgrad), Kyrdżali (Kardjali) i Dżebel (Jebel), tak, aby było łatwo tu dotrzeć odwiedzającym.
 
W wybrane dni w muzeum będą drzwi otwarte i będzie można zobaczyć rekonstrukcje żniw, omłotu, suszenia i obróbki tytoniu– mówi entuzjastycznie Filip Sinapow, wyjątkowy młody człowiek.
 
Odwiedź go koniecznie gdy będziesz w okolicy, aby wiedział, że ma Twoje wsparcie i doceniasz to co robi!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz