Warneńskie Lato - najważniejsze wydarzenie muzyczne w Bułgarii

Tradycyjnie co roku w Warnie, latem, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Warneńskie Lato, którytrwa od lipca aż do jesieni.

Warneńskie Lato

To doskonała okazja, aby poznać sztukę europejskich muzyków wykonujących utwory bułgarskie oraz wielu Bułgarów tworzących na całym świecie.
 
Festiwal jest symbolem Bułgarii i zajmuje szczególne miejsce w sercu każdego Warneńczyka. Od 95 lat to muzyczne wydarzenie skupia w sobie to, co najlepsze w muzyce klasycznej i jest z niecierpliwością wyczekiwane przez melomanów.
 
To nie przypadek, że już kilkakrotnie zdobył Europejską Odznakę Jakości, rywalizując z ponad 700 festiwalami muzycznymi na całym świecie. Festiwal jest też częścią projektów rozwoju Warny jako kierunku turystycznego na 4 pory roku.

Początki festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Warneńskie Lato to pierwszy festiwal muzyczny w Bułgarii.
 
Prawie 100 lat temu, zaraz po oficjalnym otwarciu Łaźni Morskich w Warnie w 1926 roku - pierwszym centrum SPA w nadmorskim mieście, wielkie osobistości ówczesnego społeczeństwa warneńskiego, w tym kompozytorzy Panczo Władigerow i Dobri Christow, zorganizowali pierwszy w kraju festiwal muzyczny, który stał się później największym międzynarodowym festiwalem muzycznym w Bułgarii.

Motto Warneńskiego Lata

Ambicją i mottem pierwszych organizatorów było „zjednoczyć najlepsze siły muzyczne kraju”.
 
Na przestrzeni lat nic się nie zmieniło. Tradycja jest kontynuowana i ma to odzwierciedlenie w programach festiwalu. Szereg utworów bułgarskich wykonano po raz pierwszy właśnie podczas Warneńskiego Lata.
 
Obok światowej sławy wykonawców na scenie występują też młodzi artyści – przyszłe gwiazdy..

Repertuar festiwalu

Festiwal ma charakter wielogatunkowy i obejmuje m.in. muzykę symfoniczną i kameralną, Międzynarodową Letnią Akademię Muzyczną, Muzyczne Laboratorium, muzykę renesansową i barokową, operę i balet, Crossover czy projekty muzyczne na pograniczu klasyki, Międzynarodowy Letni Festiwal Teatralny, cykl koncertów edukacyjnych dla dzieci, a towarzyszą mu wystawy, filmy, konferencje itp.
 
Organizatorzy starają się ciągle pozyskać nowych sponsorów oraz szukają nowych form i sposobów, aby uczynić Warneńskie Lato wydarzeniem europejskim i światowym.
 
Jeżeli będziesz latem w Warnie, a lubisz muzykę klasyczną, zapoznaj się z programem festiwalu i znajdź coś dla siebie.
 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz