Uzundżowo - czy trafi do Księgi Rekordów Guinnessa

Uzundżowo (Uzundzhovo)– wieś położona w południowej Bułgarii, w gminie Chaskowo. To jedna z najbardziej znanych wiosek w czasach Imperium Osmańskiego. Odbywał się tutaj słynny Uzundżowski Jarmark, który gromadził setki handlarzy z całej Europy i Azji. Po wyzwoleniu przekształcił się w Międzynarodowe Targi w Płowdiwie (www.fair.bg).
 
‭Co ciekawe, wieś położona jest w równej odległości od Dunaju, Morza Białego i Morza Czarnego. Ale dzisiaj o wsi mówi się również z innego powodu.

Znaki drogowe

Ta bułgarska wioska ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa jako osada z największą liczbą znaków drogowych! We wsi jest ponad 100 znaków drogowych! Niektóre z nich są oddalone od siebie dosłownie o 5 metrów. Już po wjechaniu do wsi wrażenie robią znaki drogowe ustawione po obu stronach drogi.

Co mówią na ten temat sami mieszkańcy wsi?

„Jest ich ponad 100, ale ludzie ich nie przestrzegają”.
„Droga nie jest naprawiona, ale znaki są”.
„Myślałem nawet, że będą stawiać lampy. Okazało się, że to znaki”.

‭A co na to władze?

Agencja Drogowa podała, że sygnalizacja pionowa na drodze Chaskowo – Simeonowgrad, której częścią jest Uzundżowo, obejmuje 468 znaków drogowych i tablic.
 
‭Tutaj dodajmy, że projekt o wartości ponad 320 000 BGN (ponad 700 tys. zł) uzyskał wszystkie potrzebne akceptacje - Rady Technicznej Zarządu Dróg Rejonowych, policji drogowej.
 
‭Policja wyjaśniła, że zatwierdza znaki drogowe jedynie pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego, a nie ich liczbę i umieszczanie większej liczby znaków nie jest sprzeczne z prawem. Podobnie uważa burmistrz gminy.
 
‭„Cieszę się, że na każdym skrzyżowaniu jest znak i złożę wniosek do Guinnessa o wpisanie wioski jako osady z największą liczbą znaków drogowych” – powiedział burmistrz wsi Uzundżowo.
 
‭Policja poinformowała, że po zamontowaniu nowych znaków we wsi nie doszło do ani jednego wypadku drogowego.
 
Miejmy nadzieję, że jeden wpis do Guinnessa wystarczy.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz