Bułgaria i Ukraina - wizyta prezydenta Ukrainy w Bułgarii

Wczoraj, 06.07.2023, na zaproszenie bułgarskiej Rady Ministrów przybył do Bułgarii z oficjalną wizytą prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Do Sofii przybył bułgarskim samolotem rządowym.

Rozmowy w Radzie Ministrów

Rozmowy Wołodymyra Zełenskiego z bułgarskim premierem Nikołajem Denkowem rozpoczęły się o godzinie 13.00 w gmachu Rady Ministrów. Po ponad godzinnych rozmowach za zamkniętymi drzwiami obie strony podpisały deklarację poparcia dla euroatlantyckiej przyszłości Ukrainy.

„Dziękuję Bułgarii za ochronę życia naszych ludzi” – powiedział Zełenski.

„Rosja musi bezwarunkowo wycofać się i ponieść odpowiedzialność za popełnione zbrodnie wojenne” – powiedział Nikołaj Denkow.

Zełenski zwrócił się do wszystkich w Bułgarii, którzy są przeciwni przekazywaniu broni Ukrainie: „To jest pakiet wojskowy do obrony, a nie do ofensywy. To jest pakiet, dzięki któremu rodzice będą chronić swoje dzieci” – powiedział. I podkreślił: „Jesteśmy wdzięczni Bułgarii za to, że jest po jasnej stronie historii”.

W trakcie rozmów dyskutowano również o możliwości odsprzedaży przez Bułgarię Ukrainie sprzętu niewybudowanej elektrowni jądrowej Belene. Nikołaj Denkow przypomniał również, że Ukraina jest domem dla jednej z największych społeczności bułgarskich poza granicami Bułgarii.

"Ukraina nigdy nie zapomni, że w tak trudnym dla nas momencie – utraty życia, w walce o życie, jesteście z nami. Bardzo to doceniam. Bardzo Wam dziękuję! Chwała Ukrainie!” – zakończył Zełenski swoje przemówienie w Radzie Ministrów.

Spotkanie prezydentów

Następnie Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Ta rozmowa miała inny ton. Komentowano sprzeciw prezydenta Bułgarii wobec udzielenia Kijowowi pomocy wojskowej. Doszło nawet do ostrej wymiany zdań. Zełenski zapytał Radewa: Czy będąc na moim miejscu powiedziałbyś: „Putin, bierz bułgarskie terytoria”?

Na zakończenie wizyty w Sofii, w wielkiej sali Narodowego Muzeum Historycznego, Wołodymyr Zełenski wziął udział w otwartej dyskusji publicznej z udziałem ambasadorów, polityków i przedstawicieli społeczeństwa.

Podsumowanie wizyty

Podsumowując główne tematy, które Zełenski poruszył podczas swojej wizyty w Bułgarii, są to:
  • Pomoc wojskowa w postaci broni i amunicji.
  • Pomoc humanitarna udzielana Ukrainie przez Bułgarię, w tym pomoc dla uchodźców.
  • Wsparcie dla europejskiej przyszłości Ukrainy.
  • Energetyka - Rozpoczęły się negocjacje w sprawie odsprzedaży przez Bułgarię Ukrainie reaktorów jądrowych zakupionych od Rosji dla niewybudowanej bułgarskiej elektrowni atomowej Belene.
Z Bułgarii Zełenski uda się do Turcji na rozmowy z prezydentem Recepem Erdoganem na temat umowy zbożowej, która musi zostać odnowiona po 17 lipca. Umowa ta umożliwia eksport ukraińskich zbóż przez porty Morza Czarnego, mimo toczącej się wojny.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz