Bułgarskie sójki na prezent

Co kupić na prezent?

Z prezentem dla pań nie ma raczej problemu. Bułgaria słynie ze wspaniałych kosmetyków, zwłaszcza różanych, oryginalnych perfum, jest ciekawa ceramika, serwety, obrusy. Wybór jest duży.
 
Gorzej z panami. Można kupić butelkę dobrej rakiji, wino, ale co oprócz tego?
Oryginalnym prezentem dla mężczyzny może być składany, ręcznie robiony nóż „sojka” czyli sójka.

Dlaczego „sójka”?

Bo jest on równie kolorowy jak ten ptak i tak jak on ma „lusterka”. Lusterka sójki są białe i niebieskie, a nóż ma srebrne i złote.
 
Po rękojeści z rogu lub drewna jest poprowadzony cienki drut mosiężny lub cynowy, który następnie jest spiłowany tak, aby zrównał się z powierzchnią. W ten sposób uzyskuje się błyszczące złote lub srebrne metalowe kropki.

Jak wygląda bułgarska sójka?

Do dekoracji często używa się masy perłowej, a barwniki do rękojeści - czerwony, niebieski, zielony uzyskuje się po zmieszaniu farby do wełny z woskiem.
 
U podstawy ostrza znajdują się dwa otwory - jeden do przymocowania rękojeści, a na drugim umieszczony jest pierścień, który nie pozwala na cofnięcie się ostrza. Dawniej właściciel noża często przymocowywał w tym miejscu sznurek, którym przywiązywał go do swojej odzieży, aby mieć go pod ręką, a jednocześnie, aby go nie zgubić.
 
Na ostrzu płatnerz wykonuje często jakiś wzór, po czym ostrze jest hartowane w palenisku w temperaturze 680 -1050⁰C, prostowane, polerowane, ostrzone i przymocowywane do rękojeści.

Ręcznie robione

Jeżeli nóż powstaje na Twoich oczach, co ma nieraz miejsce m.in. w kompleksach etnograficznych, możesz poprosić o wygrawerowanie na nożu na przykład swojego imienia.

Duży wybór i rozmaite zastosowanie

Nożyki „sojka” mają różne wymiary. Mogą być zarówno małe, jak i takie większe, którymi można już pokroić na przykład chleb.
 
Są wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, a przy tym takie męskie i choć w stylu retro, to bardzo praktyczne.
 
Mogą służyć zarówno w życiu codziennym jako prosty składany scyzoryk, jak i piękny, niestandardowy nóż biurowy - do otwierania listów i paczek, do cięcia papieru, do ostrzenia ołówków itp. Są też okazy kolekcjonerskie.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

idicinuzu
[url=http://slkjfdf.net/]Owisutok[/url] Eneorri zfs.wtlh.przyblizamybulgarie.com.mzl.mg http://slkjfdf.net/
unekzujecujuf
[url=http://slkjfdf.net/]Colaqu[/url] Keurame ysu.iwgc.przyblizamybulgarie.com.whg.ii http://slkjfdf.net/