Droga do sukcesu - bułgarska przygoda Narayana Murthy

Dzisiaj oczy wielu skierowane są na nowego premiera Wielkiej Brytanii, brytyjskiego polityka pochodzenia indyjskiego, lidera Partii Konserwatywnej - Rishi Sunaka.
 
Media starają się dowiedzieć jak najwięcej na jego temat i w ten sposób natrafiliśmy na artykuł o teściu nowego premiera Wielkiej Brytanii, który miał pewną przygodę w Bułgarii, która odmieniła jego życie, choć nie jest to bynajmniej powód do chwalenia. Ale po kolei…

Jeden z najbogatszych Hindusów

Jak podają media, co najmniej 4,5 miliarda dolarów ma Narayana Murthy – jeden z najbogatszych Hindusów, teść nowo wybranego brytyjskiego premiera Rishi Sunaka, który poślubił jego córkę Akshatę.
 
Rishi Sunak i Akshata Murthy sami posiadają aktywa o wartości 730 milionów funtów brytyjskich.

Narayana Murthy

Narayana Murthy urodził się w 1946 roku w południowo-zachodnich Indiach. Ukończył studia wyższe w Narodowym Instytucie Inżynierii w Mysore w Indiach. Karierę rozpoczął jako pracownik naukowy w Indyjskim Instytucie Zarządzania w Ahmedabad, a następnie został tam głównym programistą systemowym.
 
W 1981 r. założył firmę Infosys i przez wiele lat był jej dyrektorem wykonawczym.
 
No, ale przejdźmy do historii, którą w styczniu 2020 roku, na festiwalu technologicznym w Bombaju opowiedział sam Murthy, a o którym doniosło później Indyjskie wydanie Business Today.

Bułgarska przygoda

Pewnego razu, było to w roku 1974, Murthy jechał pociągiem z Niszu do Bułgarii i rozmawiał z dziewczyną, która mówiła tylko po francusku i nie wiedząc dlaczego wpadł w poważne tarapaty.
 
„Rozmawialiśmy o życiu w Bułgarii. Myślę, że chłopak, który towarzyszył dziewczynie, rozgniewał się na nas z jakiegoś powodu. Dlatego poszedł i wezwał policję”.
 
Bułgarscy milicjanci (dawniejsza policja) zabrali Murthiemu paszport i bagaż, kazali wysiąść z pociągu i przetrzymywali w małym pomieszczeniu z prymitywną toaletą, gdzie spędził 5 dni bez jedzenia.
 
„Miałem nadzieję, że rano otworzą drzwi i przyniosą śniadanie, bo byłem gościem w kraju, ale nic takiego się nie stało. Straciłem nadzieję, że cokolwiek zjem” – wspominał Murthy.
 
Murthy spędził w zatrzymaniu 5 dni bez jedzenia, w pobliżu granicy serbskiej, a następnie został ekstradowany z Bułgarii pociągiem towarowym.
 
Na odchodnym, policjanci powiedzieli: „Słuchaj, jesteś z przyjaznego kraju nazywanego Indie, więc pozwalamy ci odejść, ale oddamy ci paszport, gdy dotrzesz do Stambułu”.

Jak bułgarski incydent odmienił Murthego?

„To zmieniło mnie z zagubionego lewicowca w zdecydowanego i zdeterminowanego kapitalistę” – powiedział Murthy.
 
Ten incydent pchnął go w kierunku przedsiębiorczości. Stworzył swoją pierwszą firmę o nazwie Softronics, skoncentrowaną na świadczeniu usług IT na rodzimym rynku w mieście Pune.
 
W 1981 roku założył Infosys, firmę świadczącą usługi z zakresu technologii informatycznych, doradztwa biznesowego i outsourcingu. Wspomnimy tylko, że Infosys w 2021 roku miał 16 miliardów dolarów przychodu.
 
Krótko przed założeniem Infosysa, w kwietniu 1980 roku, urodziła się jego córka Akshata, która w 2009 roku poślubiła obecnego premiera Wielkiej Brytanii – Rishi Sunaka.
 
Kto pamięta tamte czasy, wie jak było, a kto nie pamięta, niech docenia wolność!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz