Koniec monopolu

Po raz pierwszy w Bułgarii pojedziemy prywatnymi pociągami nad morze! Pierwsze prywatne pociągi ruszą w Bułgarii w 2024 roku.

Nowy przewoźnik

Prywatna spółka z Płowdiwu PIMK Rail Express, która od 2015 r. działa już na rynku przewozów towarowych i znajduje się w gronie 10 największych firm transportowych w Europie, otrzymała licencję na wykonywanie pasażerskiego przewozu kolejowego.
 
Dotychczas koncesję na przewozy pasażerskie posiadała wyłącznie państwowa firma BDŻ – Przewozy Pasażerskie. Po 135 latach monopolu państwowego po raz pierwszy pojawiła się konkurencja!
 
Aby jednak spełnić warunki koncesji, nowy przewoźnik musi w ciągu roku uruchomić połączenia. Jako pierwszą planuje uruchomić linię Sofia-Burgas, gdyż tamtejsza infrastruktura jest obecnie modernizowana i pozwoli na jazdę pociągów z prędkością do 160 km/godz.
 
Według szacunków remont na trasie Septemwri – Burgas powinien zakończyć się do końca tego roku. Na trasie Sofia – Septemwri jest jednak opóźnienie. Niestety nowy przewoźnik w dużym stopniu uzależniony jest od infrastruktury.

Nowa jakość

Do 2025 roku będzie kursować też linia kolejowa między Płowdiwem, a Burgas, Obecnie trwają negocjacje w sprawie zakupu wagonów z zagranicy, gdyż w Bułgarii nie ma niestety potencjału do produkcji zupełnie nowych wagonów pasażerskich. PIMK Rail Express ma już 16 nowych lokomotyw i czeka na dostawę trzech kolejnych.
 
„Najwyższy czas przełamać model transportu kolejowego w Bułgarii, aby Bułgarzy mogli korzystać z usług o jakości godnej XXI wieku, a na rynku pojawiła się prawdziwa konkurencja. Chcemy pokazać, że nawet w Bułgarii można dobrze podróżować pociągiem” – powiedział Penko Nestorow, menadżer firmy.
 
Według jego słów, spółka nie zakłada osiągnięcia zysków w krótkim terminie, ponieważ branża transportu kolejowego jest wysoce konserwatywna, a inwestycje długoterminowe. Będzie się koncentrować na szybkim transporcie nowoczesnymi wagonami i usługami. Według niego stan usług kolejowych w Bułgarii jest konsekwencją braku konkurencji w tym sektorze.
 
„To, co będzie radykalnie inne, to jakość usług. Bardzo liczymy na to, że będą zakończone wszystkie modernizacje na liniach, w części, na której zamierzamy kursować – moglibyśmy skorzystać z taboru z odpowiednią prędkością, gdyż nowe linie pozwalają na prędkość 160 km/godz.” – dodał.
 
Firma będzie dążyć do tego, aby dzięki nowym wagonom podróż pociągiem była szybsza, aby było czysto i wygodnie.
 
Zapowiada, że będą radykalnie różnić się od kolei państwowych. Będzie internet w wagonach i wszelkiego rodzaju dodatki, tak jak na Zachodzie, po to aby przyciągnąć Bułgarów, którzy do tej pory unikali raczej tego transportu i preferowali jazdę samochodem.
 
Brzmi pięknie!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz