Lotnisko w Sofii - wielomilionowe inwestycje

Ponad 150 milionów lewa (BGN) czyli prawie 350 mln złotych zostanie zainwestowanych w lotnisko w Sofii do końca 2025 roku. Zmodernizowane lotnisko będzie katalizatorem rozwoju gospodarczego całego regionu sofijskiego.

Inwestor

Sof Connect - operator lotniska w Sofii, ogłosił plany przyspieszenia inwestycji na stołecznym lotnisku do końca 2025 roku. W ciągu najbliższych trzech lat w rozwój lotniska zostanie zainwestowane ponad 50 mln lewa rocznie. W ten sposób zostanie osiągnięty wzrost o 60 mln lewa, czyli o 2/3 więcej niż to, co zostało określone w umowie koncesyjnej
 
Sof Connect zarządzający lotniskiem w Sofii nie tylko wypełnia podjęte zobowiązania inwestycyjne, ale je przewyższa. Kwota 150 mln lewa to wkład Sof Connect w przyszłość Bułgarii. To kwota, która zapewni transformację stołecznego lotniska.
 
Tym samym przez cały okres obowiązywania koncesji inwestycje w rozwój bułgarskiego lotniska przekroczą łącznie 1,2 mld lewa.

Co się zmieni

„Aktywnie pracujemy też nad poprawą komunikacji lotniczej miasta i kraju – więcej kierunków z lotniska w Sofii oznacza tworzenie nowych firm i nowych miejsc pracy, a także promowanie kraju na skalę międzynarodową” – powiedział Jesús Caballero – Dyrektor Wykonawczy Portu Lotniczego w Sofii.
 
Program inwestycyjny jest częścią szerszego celu strategicznego, jakim jest posiadanie pięciogwiazdkowego lotniska regionalnego i trzeciego terminala pasażerskiego do 2030 roku. Poprawa warunków obsługi pasażerów, stosowanie zielonej energii, czyste środowisko i zrównoważony rozwój to jedne z głównych priorytetów planu modernizacji lotniska w Sofii realizowanego przez Sof Connect.

Główne projekty inwestycyjne

  • Budowa parku fotowoltaicznego o mocy 20 megawatów na potrzeby energetyczne kompleksu lotniskowego. Pierwsze pięć megawatów zostanie wdrożonych do 2025 r.
  • Budowa zupełnie nowego Terminalu 3 do 2030 roku.
  • Kompletna przebudowa budynku Terminala 2, który będzie obsługiwał również loty z Terminalu 1 oraz budowa 3 nowych parkingów publicznych.
  • Podwojenie stanowisk odprawy pasażerów oraz zwiększenie linii kontroli bezpieczeństwa i kontroli granicznej.
  • Poprawa strefy usługowej lotniska poprzez zwiększenie powierzchni handlowej o prawie 2000 m² oraz otwarcie zupełnie nowej strefy z restauracjami i barami.
  • Wdrożenie w 2023 roku nowego, nowoczesnego i wydajnego systemu zarządzania bagażem.
  • Zakup 3 nowych rękawów pasażerskich, nadających się również do użytku w szerokokadłubowych samolotach dalekiego zasięgu.
  • Remont i modernizacja lotniska, w tym pasa startowego.

Połączenia z Polską

Lotnisko w Sofii ma także połączenia z Polską. W ostatnich latach LOT obsługiwał dwa rejsy dziennie z Warszawy do Sofii, a w tym roku Ryanair otworzył połączenie dwa razy w tygodniu z Wrocławia do Sofii.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz