Opieka medyczna - ubezpieczenie czy karta EKUZ

Dzisiaj o opiece medycznej i służbie zdrowia.
 
Polacy przebywający w Bułgarii mogą korzystać z usług medycznych, jeśli posiadają Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub wykupione ubezpieczenie zdrowotne w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym w Polsce.
 
Trzeba pamiętać jednak, że karta EKUZ upoważnia do korzystania z usług medycznych wyłącznie w szpitalach oraz w gabinetach lekarskich, mających podpisaną umowę z bułgarskim NZOK, który jest odpowiednikiem polskiego NFZ.
 
W praktyce warto mieć kartę EKUZ, bo jest bezpłatna i zabezpiecza w przypadku poważniejszych problemów – pobyt w szpitalu itp., ale nasze doświadczenie pokazuje, że jadąc na wakacje warto wykupić również dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
 
Nie wszędzie są szpitale i lekarze, którzy mają podpisane umowy z NZOK (NFZ) i nie zawsze jest to najbliższy gabinet. Nie warto tracić czasu na szukanie odpowiedniego gabinetu i narażać się na stres. To nasze zdanie.
 
W dużych miastach nie będzie większego problemu ze znalezieniem lekarza, ale podobnie jak w polskich placówkach, trzeba będzie wystać się w kolejce.
 
Inaczej przedstawia się sytuacja w miejscowościach turystycznych. Tam często nie ma szpitali i nie ma lekarzy, którzy pracują w ramach "NFZ".
 
Tak jest na przykład w Złotych Piaskach. Najbliższy szpital i najbliższe gabinety lekarskie świadczące usługi w ramach NZOK (NFZ) znajdują się w Warnie (ok. 20 km).
 
Przyczyną takiej sytuacji jest mała ilość stałych mieszkańców w kurortach i sezonowość. Hotele są otwarte tylko w sezonie letnim.
 
Dodatkowe ubezpieczenie ma jeszcze jedną przewagę nad kartą EKUZ. Jeżeli z powodu choroby, urazu itp. nie będziesz mógł wrócić do domu transportem, którym przybyłeś, ubezpieczenie zapewnia inny odpowiedni transport na powrót. Oczywiście należy zawsze zapoznać się wcześniej z warunkami ubezpieczenia.
 
Jedną z najlepszych praktyk medycznych w Złotych Piaskach jest Praktyka Medyczna MD Zdrawko Damianowa. Znajduje się ona w Hotelu Central, w bardzo łatwo dostępnym miejscu, ok. 150 m od sygnalizacji świetlnej przy wjeździe do kurortu, w kierunku plaży.
 
Praktyka dysponuje odpowiednim sprzętem medycznym, wykwalifikowanymi lekarzami posługującymi się językami obcymi, nowoczesnymi ambulansami, w tym do przewozu osób niepełnosprawnych w kraju i zagranicą i wykonuje również testy na Covid 19. Świadczy całodobową opiekę medyczną i posiada podpisane umowy z wszystkimi towarzystwami ubezpieczeniowymi.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz