Preferencje zakupowe Bułgarów

Flaczki

Według statystyk Glovo, firmy dostarczającej żywność i inne towary, w roku 2023 najczęściej zamawianą tradycyjną potrawą w Bułgarii były flaczki. Przy okazji warto wiedzieć, że w Bułgarii przyrządza się je inaczej niż w Polsce - ze świeżym mlekiem, zasmażoną ostrą czerwoną papryką w proszku, a na koniec już na talerzu doprawia się mocno świeżym zmiażdżonym czosnkiem.

Wiodące miasta i preferencje

W dalszym ciągu do ulubionych należała kuchnia amerykańska i włoska, a największą popularnością cieszyły się burgery, kebaby, gyrosy oraz pizza.
 
Jak podaje Glovo, Sofia, Płowdiw i Warna to trzy wiodące miasta z największą liczbą dostaw za pośrednictwem aplikacji.
Bułgarzy coraz częściej wolą unikać kolejek w supermarketach w godzinach szczytu i zamawiają produkty z dostawą do domu. W 2023 r. ilość zamówień z supermarketów z dostawą wzrosła o 46 procent. Zaobserwowano znaczący wzrost zamówień z dostawą o ustalonej godzinie, a także zamówień z opcją odbioru w sklepie.

Ciekawostki

Najwięcej produktów w 2023 roku w jednym zamówieniu za pośrednictwem Glovo zrealizowano z supermarketu w Perniku. Zamówienie obejmowało łącznie 116 pozycji.
 
Tendencja do robienia zakupów spożywczych z supermarketów bez konieczności czekania w kolejkach plasuje Bułgarię na trzecim miejscu w Europie Południowo-Wschodniej, zaraz po sąsiadujących z nią Rumunii i Serbii.
 
Dniem kiedy w ubiegłym roku Bułgarzy zamawiali najwięcej były walentynki 14 lutego. Tego dnia w Bułgarii co minutę dostarczano 35 zamówień.
 
Rekord pod względem ilości dostarczonych zamówień ustanowił w zeszłym roku kurier z Wielkiego Tyrnowa, który obsłużył prawie 12 000 zamówień. Oznacza to, że dziennie, przez 12 miesięcy realizował średnio 32 dostawy.
 
Najwięcej napiwków dla kurierów pozostawiano w Sofii. Na drugim miejscu plasuje się Bankja (Bankya). Średnio co dziesiąta osoba pozostawiała tam kurierowi napiwek.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz