Przełom w stomatologii - nowy bułgarski wynalazek

Bułgar wynalazł urządzenie do wykonywania zdalnie badań stomatologicznych.

Aparatura do badań zdalnych w stomatologii

Bułgarski dentysta jest na najlepszej drodze by dokonać rewolucji w stomatologii. Opracowana przez niego z pomocą zespołu inżynierów aparatura do badań zdalnych stała się faktem.
 
Ideą dr Christo Grozewa nie jest automatyzacja określonych czynności, ale skonstruowanie unikalnego robota, za pomocą którego można wykonywać różne procedury.
 
Wynalazek dr Grozewa rozwiązuje problem pacjentów, którzy nie mogą osobiście spotkać się ze swoim dentystą, np. pod jego nieobecność. Wystarczy tylko stanąć przed sprzętem, a specjalista może zdalnie wykonać badanie przez kamerę robota, którym steruje.
 
Wykonanie robota i jego oprogramowanie zajęło dentyście z Płowdiw i jego zespołowi trzy lata. Według nich wynalazek jest krokiem naprzód w telemedycynie.

Bez internetu ani rusz

„Jedynym warunkiem jest posiadanie Internetu. Lekarz może przeprowadzić zabieg lub badanie z dowolnego miejsca na świecie, o ile też ma Internet. To rewolucyjne” – wyjaśnia jeden z inżynierów z zespołu.

Konieczna identyfikacja

Na tym etapie, ekipa spodziewa się, że jednym z problemów stojących przed badaniami zdalnymi będzie prawdopodobnie identyfikacja – zarówno lekarza, jak i pacjenta, gdyż na razie w Bułgarii nie wolno używać takiej techniki.
 
„Ludzie są sceptyczni, ale przyszłość w końcu po prostu nam to narzuci” – mówi wynalazca. Uważa, że trzeba więc zmierzyć się z przyszłością, nie chować się przed nią, bo ona już puka do drzwi.

Zainteresowanie wynalazkiem

Bułgarski wynalazca ma zamiar opatentować swój wynalazek, ale na tym etapie nie ma zamiaru wprowadzać go jeszcze do produkcji, choć przyznaje, że ma już zapytania od inwestorów.

Zastosowanie

W rzeczywistości wynalazek może mieć znacznie szersze zastosowanie, nie tylko w stomatologii. Robot może być umieszczony do ogólnego użytku w poliklinice i może być wyposażony w różne nasadki/urządzenia z mikroskopem, wyspecjalizowane do wykonania innych, określonych badań i zabiegów, a wtedy lekarze z wielu innych specjalności będą mogli również zdalnie badać i leczyć swoich pacjentów, którzy przybyli do polikliniki.
 
Posiadając różne końcówki/nasadki robot będzie mógł wykonać np. bardzo dokładne, szczegółowe badanie skóry, oczu, uszu, twarzy, nosa oraz określone zabiegi. Już teraz wyposażony jest w strzykawkę i może wykonywać zastrzyki.
 
Kiedyś wydawało się to fantastyką.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz