Przyjemnie gorąco. Temperatury w Bułgarii
19 Marzec, 2025,
07:30
Na przestrzeni lat było wiele rekordów, zarówno w zakresie najwyższych, jak i najniższych temperatur.
Według statystyk najzimniejszym miesiącem w Bułgarii jest styczeń. Wówczas średnie temperatury wahają się pomiędzy -1 a -11⁰C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnimi temperaturami pomiędzy 21 a 26⁰C.
Według statystyk najzimniejszym miesiącem w Bułgarii jest styczeń. Wówczas średnie temperatury wahają się pomiędzy -1 a -11⁰C. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnimi temperaturami pomiędzy 21 a 26⁰C.
Rekordy zimna
Ale występują też anomalie i związane z tym imponujące rekordy temperatur zarówno latem, jak i zimą. Biorąc pod uwagę, że mamy w Bułgarii klimat kontynentalny, nie jest to jednak niczym zaskakującym.
Faktem jest, że obecnie temperatury nie są już tak rekordowe jak w przeszłości. Globalne ocieplenie ma tutaj swój znaczący wpływ.
Najzimniej było w 1947 roku. Najniższą temperaturę, wynoszącą -38,3°C, zanotowano wówczas w Trynowskiej Dolinie. Tamtej pamiętnej zimy, śnieg zalegał tam przez ponad 2 miesiące, a styczeń był jednym z najbardziej lodowatych miesięcy w historii kraju. Śnieg w Dolinie Sofijskiej utrzymywał się z kolei przez 48 dni.
Choć wydaje się dziwne, że wspomniany rekord nie został odnotowany w regionie górzystym, zjawisko to ma logiczne wytłumaczenie. W dolinach często panują dobre warunki do nagłego ochłodzenia i spadku temperatur. Na potwierdzenie tego, nierealnie niskie temperatury odnotowano również w innych dolinach – Perniszkiej, Sewliewskiej itp.
Rekordowo niskie temperatury odnotowano także po 1947 roku w okolicach Tryn (Tran), wzdłuż rzeki Ermy. W praktyce region ten jest najzimniejszym miejscem w Bułgarii. Tutaj, w Tryn (Tran) w 1933 r., zanotowano najzimniejszy lipiec, z temperaturą 7 lipca -0,8°C.
Prawdę powiedziawszy nie możemy narzekać w Bułgarii na brak zimą klimatycznych fenomenów. Niejednokrotnie zdarzało się, że zamarzała Zatoka Warneńska. Szczególnie poważna była sytuacja w roku 1904, 1907 i 1908. Wówczas w przystani zamarzła woda.
Zimą 1928/29 roku zamarzła woda w morzu wzdłuż całego wybrzeża. 11 lutego 1929 roku lód w pobliżu Warny wynosił 30 cm, port w Warnie został zamknięty, a lód sięgał aż do przylądka Emine. Zamarzł również kanał między morzem a Jeziorem Warneńskim.
W czasach nam bliższych, w 2012 roku, najzimniejszym punktem w kraju stała się Kneża – miasto w północno-zachodniej części kraju, w regionie Plewen, na Nizinie Naddunajskiej, gdzie odnotowano temperaturę -22,6°C.
Ale na cóż tu narzekać, gdy na Antarktydzie, na stacji Wostok, w lipcu 1983 r. i odnotowano temperaturę -89,2 °C, a w 2018 r. we wschodniej Antarktydzie odnotowano niewiarygodne -98 °C.
Najgorętsze miejsca
Gdy znamy już rekordy zimna, przyjrzyjmy się rekordom ciepła i najgorętszym miejscom w Bułgarii. Rekord ciepła i temperaturę 45,2°C zanotowano 5 lipca 1916 roku w Sadowie. Do dziś rekord ten nie został pobity.
Miasto Sadowo (Sadovo) leży ok. 18 km od Płowdiwu, na Nizinie Trackiej. Każdego lata jest tam niezwykle gorąco, a temperatury wynoszą ok. 40°C. Początkowo naukowcy uważali, że to jakiś błąd w odczycie, ale dane z innych miast w kraju, w podobnych datach wykazały podobne wartości. Daje to podstawy do stwierdzenia, że lato 1916 roku było najgorętszym latem w historii Bułgarii. W Gornej Orjachowicy temperatura wynosiła wówczas 43°C, a w Bojczinowcach 44°C.
W lipcu 2000 roku również odnotowano ekstremalne temperatury - w Sandanskim 44,6°C, w Ruse 44°C, a w Gornej Orjachowicy 43°C.
Pogoda w Bułgarii
Nikt nie zagwarantuje jakie temperatury będą tego roku, ale doświadczenie pokazuje, że wysokie temperatury na bułgarskim wybrzeżu nie są tak odczuwalne jak np. w Chorwacji, czy Grecji, na co ma wpływ wiejąca od morza bryza.
Przyzwyczailiśmy się reklamować Bułgarię jako ciepły kraj, bo tak w istocie jest. Są idealne warunki do opalania i kąpieli. Jednak w dobie ekstremalnych temperatur w krajach sąsiednich, powiemy (oczywiście pół żartem, pół serio): „Przyjedź do Bułgarii, tu nie jest tak gorąco”. W Bułgarii żyje się naprawdę przyjemnie i to nie tylko ze względu na klimat.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne