Dla kogo Order Imperium Brytyjskiego

W przededniu wydarzeń związanych z koronacją, gdy oczy całego świata skierowane są na dwór brytyjski, postanowiliśmy wspomnieć o zaszczytnym wyróżnieniu, honorowym odznaczeniu, które brytyjski król Karol III przyznał dwóm Bułgarom za znaczący wkład w umacnianie relacji między Wielką Brytanią, a Republiką Bułgarii.

Zaszczytne wyróżnienie

Pierwszym z wyróżnionych jest Stefan Kitanow, twórca i dyrektor międzynarodowego festiwalu filmowego Sofia Film Fest, który otrzymał nagrodę Honorowego Członka Orderu Imperium Brytyjskiego za wkład w prezentację kina brytyjskiego w Bułgarii.
 
Drugim - Walentin Wyljowski, ogrodnik w rezydencji Ambasady Brytyjskiej w Sofii, który został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za wkład w umacnianie stosunków brytyjsko-bułgarskich.

Za przybliżenie kina brytyjskiego

Stefan Kitanow od ponad 30 lat ma znaczący wkład w promocję kina brytyjskiego w Bułgarii, w rozwój stosunków kulturalnych między Wielką Brytanią, a Bułgarią oferując bułgarskim widzom doskonałe filmy brytyjskie - podkreśla Ambasada Brytyjska.
 
W 1996 roku, we współpracy z British Council, Kitanow przedstawił bułgarskim widzom Monty Pythona na festiwalu filmowym poświęconym brytyjskiej grupie komediowej.
 
Potem były kolejne festiwale z udziałem filmów brytyjskich, które z czasem przekształciły się w Sofia Film Fest – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Bułgarii i wiodące wydarzenie filmowe w Europie Środkowo-Wschodniej.

Za wspaniały ogród

Walentin Wyljowski z kolei przez 30 lat z wielkim poświęceniem i ogromnym nakładem pracy rozwijał i utrzymywał ogród rezydencji Ambasady Brytyjskiej w Sofii, który dziś przez wielu uważany jest za najpiękniejszy reprezentacyjny ogród w Bułgarii.
 
Połączenie angielskiego ogrodu i bułgarskich róż, które stworzył Walentyn stanowi wspaniałą wizytówkę Wielkiej Brytanii i jest przykładem bliskiego partnerstwa brytyjsko-bułgarskiego.
 
Na powierzchni 1,5 ara rośnie 38 drzew 13 gatunków, 30 róż pnących 15 gatunków w różnych kolorach i 300 krzewów róż w 40 gatunkach, w tym typowe odmiany angielskie, takie jak Princess Charlotte i Rosa Glauca.
 
W 1998 roku król Karol, ówczesny książę Walii, zasadził orzech włoski, który Wyljowski uczynił centralną ozdobą ogrodu.
 
Wyróżniony bułgarski ogrodnik jest specjalistą w swojej dziedzinie i współpracuje z kolegami po fachu w Kew Gardens i Hampton Court w Wielkiej Brytanii, dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Order Imperium Brytyjskiego

Order Imperium Brytyjskiego przyznawany jest osobom, które nie są obywatelami Wielkiej Brytanii lub Wspólnoty Narodów, ale które wniosły znaczący wkład w relacje między Wielką Brytanią, a swoim krajem. Przyznawany jest za wybitne, praktyczne osiągnięcia lub zasługi dla społeczności lokalnej o długotrwałym i znaczącym wpływie, które mogą służyć za przykład.
 
Odznaczenia te są przyznawane przez króla Wielkiej Brytanii na wniosek Sekretarza Stanu ds. Zagranicznych i Wspólnoty Narodów oraz Rozwoju.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz