Magia Strandży - Z piosenkami Złatki Stawrewej

W dniach 29 – 30 kwietnia w Domu Kultury NHK w Burgas odbędzie się I Krajowy Konkurs Folklorystyczny "Z piosenkami Złatki Stawrewej", z okazji jubileuszu 70-lecia wielkiej strandżańskiej śpiewaczki ludowej.

Konkurs "Z piosenkami Złatki Stawrewej"

Będą w nim uczestniczyć zarówno indywidualni wykonawcy, jak i zespoły folklorystyczne z całej Bułgarii z piosenkami z repertuaru Złatki Stawrewej.
 
Głównym celem konkursu jest nie tylko poszukiwanie nowych talentów, ale też pobudzenie zainteresowania coraz większej liczby młodych ludzi folklorystycznym bogactwem Strandży i Bułgarii.

Tajemnicza Strandża

Strandża to góry w południowo-wschodniej Bułgarii i europejskiej Turcji, blisko do bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego, ciągnące się od Zatoki Burgaskiej niemal do Bosforu.
 
To jeden z tajemniczych zakątków Bułgarii, skrywający w sobie magię starożytnej historii otuloną mistycyzmem, przeplataną wyjątkową dziewiczą przyrodą. To nieskazitelny świat.

Złatka Stawrewa

Złatka Stawrewa nazywana białą jaskółką i córką Strandży urodziła się w Strandży i jak sama mawia Strandżę nosi w sercu: „Powiedzieć, że kocham strandżańskie pieśni, to mało powiedziane! Są głęboko w moim sercu, noszę je z miłością i uwielbieniem, pozostanę im wierna do ostatniego tchnienia”.
 
Złatka Stawrewa jest nie tylko wykonawcą, śpiewaczką, ale też pedagogiem i organizatorem wielu imprez folklorystycznych i konkursów. Niektórzy z jej wychowanków to dziś sławni młodzi śpiewacy, a założone przez nią formacje folklorystyczne są ważną częścią życia kulturalnego w kilku nadmorskich wioskach i gminach.
 
Pozazdrościć tylko takiej energii i pasji!
I z całą pewnością warto posłuchać strandżańskich pieśni!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz