Bryszlian - strandżańska wieć rodem z innej epoki

Pragniesz zobaczyć starą autentyczną architekturę, piękne widoki, poznać strandżańską idyllę i miejsce o bogatej historii?

W górach Strandża

Znajdziesz to wszystko we wsi Bryszlian (Brashlyan), położonej w górach Strandża, ok. 15 km na północ od Małko Tyrnowo, przy drodze z Małko Tyrnowo do Burgas.

Rezerwat architektoniczny

Bryszlian słynie jako wieś z najlepiej zachowanymi starymi domami, przedstawicielami architektury Strandży z XVIII-XIX wieku. Dziś jest rezerwatem architektonicznym. Tutaj cofniesz się niejako w czasie. Nie ma szybkiego rytmu właściwego współczesnemu życiu, a wszystko wygląda jak z innej epoki. Tutaj jak nigdzie indziej „nie usłyszysz” historii, a ją po prostu zobaczysz.

Muzeum etnograficzne

We wsi jest ciekawe Muzeum Etnograficzne. To autentyczny ok. 150-letni strandżański dom, który zachował nie tylko zewnętrzny wygląd architektoniczny, ale także układ wewnętrzny. Jest to zabytek historyczny i architektoniczny, uważany za model strandżańskiego domu z XIX wieku.
 
Zobaczysz jak mieszkali dawni Bułgarzy, jak mieli urządzone domy, a nawet dawną suknię ślubną.
 
Domy strandżańskie były piętrowe z zewnętrzną klatką schodową. Parter zbudowany był z kamiennych bloków, zazwyczaj o jasnopomarańczowym odcieniu, bo takie skały występują w okolicy i drewnianych belek, a piętro było w całości z drewna.

Cerkiew św. Demetriusza

We wsi jest też interesująca cerkiew św. Demetriusza (Dymitra), zbudowana na miejscu, gdzie w odległej przeszłości znajdowało się trackie sanktuarium. Dawniej było tu również prawdopodobnie miejsce kultu greckich bóstw, gdyż odkryto kamienną inskrypcję w języku greckim, poświęconą bogu Zeusowi - Dionizosowi, datowaną na II-III w. n.e., umieszczoną na froncie ołtarza, pełniącego rolę stołu ołtarzowego.
 
Cerkiew św. Demetrisza (Dymitra) jest otoczona dużym dziedzińcem, na obrzeżach którego znajduje się dzwonnica. Jest uznana za zabytek kultury. Została zbudowana w XVII wieku, a ponieważ były to czasy panowania osmańskiego jest wkopana w ziemię. Zgodnie z obowiązującym wówczas prawem, kościoły chrześcijańskie nie mogły bowiem być wyższe od siedzącego na koniu Turka.

Dawna szkoła

Ciekawą historię „opowie” Ci również miejscowa szkoła przykościelna. Została ona założona w 1871 r. przez miejscowego proboszcza, który swoją celę zamienił na salę szkolną, która mogła pomieścić ok. 20 dzieci – chłopców. Nie było krzeseł, każdy musiał przynieść kożuch do siedzenia. Początkowo do nauki pisania wykorzystywano piaskownice, potem tablice woskowe. Wszystko to możesz zobaczyć w szkole, która jest przekształcona w muzeum.

Historia

Wieś ma bardzo bogatą historię. Najstarsze znaleziska świadczące o osadnictwie na tym terenie pochodzą z wczesnej epoki brązu (III tysiąclecie p.n.e) i zostały znalezione w jaskini Bratanowa.
 
Z nowszej historii należy wspomnieć o Ilindensko - Preobrażeńskim Powstaniu, które wybuchło w 1903 r., w którym zginęło wielu mieszkańców wsi. Pamięć ofiar powstania upamiętnia pomnik Petrowa Niwa, a o ich bohaterstwie śpiewa się w strandżańskim hymnie „Jasny księżyc już wschodzi”.

W okolicy

Ale Bryszlian to również piękny, zielony teren, gdzie można spacerować na łonie natury, wędrując ścieżkami ekologicznymi, które prowadzą do kaplicy św. Pantelejmona i św. Petki, do wodospadu Dokuzak i wsi Stoiłowo lub takich, na których znajdziemy różne zioła.

Skąd nazwa?

Nie bez powodu wieś nosi nazwę Bryszlian - wiecznie zielonej rośliny o tej samej nazwie. Dawno, dawno temu wzgórza wokół wsi były porośnięte bukami, dębami, leszczynami i owinięte bluszczem, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa osady.
 
Odkryj wyjątkową atmosferę, dziką przyrodę i autentyczną dawną architekturę. Odkryj prawdziwą Strandżę!
 
fot. Miloslava Angelova, Michalev



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz