Cud w Brodiłowie

Mieszkańcy wsi Brodiłowo (Brodilovo) w Strandży byli świadkami cudu.

Niezwykła ikona

W maju, w wigilię prawosławnej Wielkanocy mirra czyli pachnący olej zaczął płynąć ze 160-letniej ikony św. Panteleimona, od którego imienia nazwano znajdującą się we wsi cerkiew.
 
O nadprzyrodzonym zdarzeniu poinformowała zarówno miejscowa cerkiew, jak i gmina Carewo. „Dzisiaj ojciec Jordan uznał jedną z ikon św. Pantelejmona za płynącą mirrą!” – brzmiały komunikaty.

Skrywana tajemnica

Przez wiele miesięcy cerkiew utrzymywała w tajemnicy informację o cudzie, który się wydarzył.

Wszystko zaczęło się już latem zeszłego roku. Wtedy to, po święcie cerkwi, które przypada 9 sierpnia, w suchym od prawie 20 lat świętym źródle w pobliżu wsi zaczęła płynąć woda, a jednocześnie z ikony zaczęła wydzielać się mirra.

Wielki Piątek

Kiedy jednak w Wielki Piątek krople mirry na ikonie znacznie się powiększyły, ojciec Jordan oficjalnie oświadczył, że płynie mirra. W dniu Zmartwychwstania świątynia wypełniła się ludźmi, którzy chcieli zobaczyć cudowną ikonę i być świadkami cudu.
 
Ikona jest nestinarska, co znaczy, że nosi się ją i tańczy z nią na rozżarzonych węglach w trakcie ważnych świąt, a Brodiłowo jest jednym z głównych centrów nestinarstwa w górach Strandży.
 
Cerkiew jest przekonana: „Święty obdarzył nas swoją łaską! Niech nam służy pomocą!”, a miejscowa ludność wierzy, że to znak, że święty będzie czuwał nad wioską i ich leczył.

Cerkiew św. Panteleimona

Cerkiew św. Panteleimona została zbudowana według projektu włoskiego architekta w latach 1910 - 1911. Budowa, a następnie dekoracja świątyni zostały zrealizowane w całości dzięki darowiznom miejscowych mieszkańców, którzy po 1914 roku wyemigrowali do Grecji.
 
W 2011 roku dzięki pomocy państwa, gminy i cerkwi przeprowadzono w świątyni generalny remont. Konserwacji i renowacji poddano ikonostas oraz 40 innych ikon. Po renowacji cerkiew św. Pantelejmona oficjalnie otworzyła swoje podwoje 6 sierpnia 2011 r., w święto Przemienienia Pańskiego, z okazji 100. rocznicy konsekracji.
 
To kolejny powód by odwiedzić i odkryć tajemnice Strandży!



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz