Dzika piwonia i ukryte skarby

Nowa atrakcja

Dzika piwonia to nowa atrakcja turystyczna regionu Radomir. Przyciąga wszystkich poszukujących autentyczności i kochających przyrodę. Tak jak w Polsce jeździ się do Doliny Chochołowskiej by oglądać kwitnące krokusy, tak w Bułgarii jeździ się do Bożurowo, na Jajłatę czy Kaliakrę by zobaczyć kwitnące piwonie.
 
Ten piękny i rzadki kwiat rośnie w lesie, na obszarze chronionym Jankowiec w Górach Koniawskich i jest chroniony prawem. Dał on nawet nazwę miejscowości, w której możemy go zobaczyć – Bożurowo Urniszte, bo piwonia to po bułgarsku „bożur”.

Występowanie

Tutaj w Kołosz, na górzystym obszarze, na którym położona jest wioska, na powierzchni ok. 3 ha kwiat na razie przetrwał, ale jeśli nie zostaną podjęte bardziej drastyczne i skuteczne środki, może z czasem zniknąć i przestanie istnieć jako odrębny gatunek rośliny.
 
Dziką piwonię można spotkać w Bułgarii, ale nie na taką skalę, także na Nizinie Naddunajskiej, na terenie rezerwatu Jajłata (Yailata), na Kaliakrze, w Rodopach oraz w dolinie rzek Struma i Tundża.

Promocja regionu

Kwiat posiada certyfikat gminy Radomir, promuje miasto pod hasłem „Ukryte skarby” i jest obecny na wszystkich świętach miasta – w Dymitrowden (Dzień Dymitra), Gergiowden (Dzień Świętego Jerzego), Święto Surwy, a także Święto Bozy. Zastrzeżona marka regionalna ma służyć turystyce i wspierać lokalny biznes.
 
Korzystając z zainteresowania dziką piwonią, gmina szuka sposobów na promowanie innych skarbów nieznanych masowym turystom, takich jak m.in. obszar chroniony Czokłowo Błato, rezerwat Ostrica, źródła mineralne we wsi Dolny Rakowec, rzeki Struma i Arka, góry Goło Bardo, Kołosz, Witosza i Weriła.

Dzika piwonia

Ludzie nazywają dziką piwonię także altonika, mużur, kenna, dzika, piękna, czerwona piwonia... To jedne z najpiękniejszych i najbardziej pachnących kwiatów.

Jej łacińska nazwa to Paeonia Peregrina. Jest to wieloletnia roślina zielna o bulwiastych korzeniach. Należy do rodziny piwonii (Paeoniaceae). Rośnie w południowo-wschodniej Europie i zachodnioazjatyckiej części Turcji. Kwitnie pod koniec kwietnia i na początku maja i zwykle ma kolor czerwony. Przypuszcza się, że pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego.
 
Kwiaty dzikiej piwonii różnią się wyglądem od piwonii ogrodowej. Nie są tak wielolistne. Są bardziej delikatne i mniej trwałe. W swoim naturalnym środowisku dzika piwonia zachowuje kwiaty nie dłużej niż dziesięć dni. Jest rośliną miododajną.

Symbolika

Kwiat piwonii jest symbolem honoru, bogactwa, piękna i chwały. Legendy mówią, że chowały się w nim nimfy, a tam, gdzie rośnie ten kwiat, znikają siły zła. Starsi ludzie twierdzą, że dodana do bukietu ślubnego zapewnia zdrowe i szczęśliwe małżeństwo. Ale nie zrywajmy jej!

Właściwości lecznicze

Roślina znajduje się na liście roślin leczniczych. Korzenie dzikiej piwonii były używane już za czasów Hipokratesa w leczeniu epilepsji. Korzenie i płatki kwiatów ze względu na ich liczne właściwości lecznicze były stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, a płatki - w indyjskiej medycynie ludowej.
 
  • Dzika piwonia działa przeciwzapalnie, uspokajająco i przeciwbólowo oraz wzmaga perystaltykę jelit.
  • Stosuje się ją w leczeniu podagry, przy problemach z oddychaniem, nerkami (kamienie i piasek), przy bólach brzucha, uporczywym kaszlu, bezsenności, zespole chronicznego zmęczenia, żylakach, kolce, reumatyzmie.
Wykorzystuje się korzenie, płatki i nasiona. Według specjalnych receptur, z niewielkich ilości kwiatu przygotowuje się różne mieszanki lecznicze w zależności od choroby. Należy jednak pamiętać, że piwonia jest trująca. Konieczna jest konsultacja z lekarzem i rozpoczęcie jej podawania od małych dawek.
 
Widok kwitnących dzikich piwonii jest niesamowity!
Warto przyjechać wiosną by je zobaczyć. Może zakwitną właśnie na majówkę?

Specjalna zniżka

Będzie okazja zobaczyć je na przykład podczas wycieczki organizowanej na majówkę przez jednego z naszych partnerów, a rezerwując tutaj i podając przy rezerwacji hasło "bożur" otrzymasz 5% zniżki. Do zobaczenia w Bułgarii!
 
fot. Emil Raszkowski, EspressoNewsAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz