Nowy Rok zawitał do Bułgarii 21 grudnia

Beglik Tash

Nowy Rok zawitał do Bułgarii już 21 grudnia przez megalityczne sanktuarium Beglik Tash (Begliktasz), określane często przez media jako bułgarskie Stonehenge, w którym odbywały się w dawnych czasach rytuały na część Boga Słońca i Bogini Matki Ziemi, a także na część Boga Dionizosa – poinformował o tym Andrej Szurelow – prezes Stowarzyszenia Turystycznego Ranuli, który od lat promuje megalityczne sanktuarium.
 
Miejscowy badacz był obecny w momencie przesilenia zimowego, które nasi przodkowie uważali za początek nie tylko zimy, ale całego 12-miesięcznego cyklu.
 
Sanktuarium znajduje się w górach Strandży na wybrzeżu Morza Czarnego, niedaleko Primorska. Szurelow wyjaśnił, że dla tego regionu data nadejścia zimy przypada na ranek 21 grudnia, czyli dzień wcześniej niż jest to przyjęte.

Aktywacja

„Odkryłem, że Beglik Tash aktywuje się w najkrótszy dzień roku. Wtedy promień światła słonecznego przenika przez centralny kamień, zwany Apostoł Tashem, i odbija się na pierwszym z sześciu płaskich kamieni położonych w kierunku północnym. Widok jest nie do opisania – wszystko wokół jest ciemne i tylko ten kamień, oznaczający porę zimową i Nowy Rok, świeci jasno niczym w jakiejś bajce” – opowiada Szurelow.
 
Od tego momentu dzień zaczyna na nowo rosnąć jak ziarno pszenicy – mawiali nasi dziadkowie.

Zegar słoneczny

Andrej ujawnił także, że kamienne obserwatorium pełniło jednocześnie funkcję świątyni, kalendarza i zegara – być może jednego z najstarszych na naszej planecie. „Sześć płaskich kamieni to tak naprawdę wskazówki zegara słonecznego. Gdy wstaje dzień, cień centralnego megalitu przesuwa się po tarczy, dzieląc jasną część na sześć równych części. System ten służy również do określania pór roku – równonocy wiosennej i jesiennej oraz przesilenia letniego i zimowego” – wyjaśnia ekspert od megalitów.

Cywilizacja

Jednak wciąż pozostaje tajemnicą, która cywilizacja wybudowała ten kultowy obiekt astronomiczny. Według zespołu zmarłego archeologa Coni Drażewej, sanktuarium datuje się na XIV wiek p.n.e.
 
Niedawno w Muzeum Historycznym w Primorsku przeprowadzono badania paleoastronomiczne, według których jak wyjaśnia bułgarski badacz, Beglik Tash powstał, gdy przez kamień Apostoł Tasha zaobserwowano konstelację Oriona. A miało to miejsce około 8300 roku p.n.e.
 
Może wtedy ludzie nie witali Nowego Roku, tak jak my teraz, a witali Nowy Rok Solarny – początek nowej wędrówki Ziemi wokół Słońca?



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz