Pałac w Bałczyku - o jego fundatorce, rumuńskiej królowej Marii

Maria – rumuńska królowa, która zbudowała pałac w Bałczyku.

Magiczne miejsce

Historia fundatorki pałacu w Bałczyku, królowej Marii Edynburgskiej, która zapragnęła, aby po śmierci jej serce zostało tutaj pochowane i na zawsze pozostało w jej ukochanym miejscu na wybrzeżu, w pobliżu Bałczyka - Białego Miasta, sprawia, że miejsce to owiane jest pewną magią i otacza je bajeczna wręcz aura.

Kim była rumuńska królowa Maria

Królowa Maria urodziła się jako księżniczka brytyjska, córka księcia Edynburga Alfreda i Wielkiej Księżnej Rosji Marii Aleksandrownej. Była dzieckiem dwóch najpotężniejszych rodzin w Europie.
 
Przyszły król Jerzy V oświadczył się jej i mogła zostać królową Wielkiej Brytanii. Pod naciskiem matki poślubiła jednak rumuńskiego następcę tronu Ferdynanda.

Skąd rumuńska królowa w Bałczyku?

Po I wojnie światowej dzięki urokowi osobistemu, Marii udało się niemal podwoić terytorium Rumunii. Wykorzystała rozpad Austro - Węgier i wyprosiła wielkie mocarstwa o przekazanie Rumunii węgierskiego Siedmiogrodu.
 
Umiejętnie wykorzystała też katastrofę narodową, do której doprowadzili bułgarscy politycy i po wojnie podbiła bułgarską Dobrudżę Południową. W ten sposób Bałczyk okazał się najbardziej wysuniętym na południe miastem ówczesnej Rumunii.

Bałczyk - realizacja marzenia

Królowa Maria uwielbiała tutejszą przyrodę i widok na morze. „Całe życie marzyłam o takim miejscu, wyobrażając sobie, że można je znaleźć tylko we Włoszech, a oto jest, w Bałczyku” – pisała.
 
W grudniu 1924 r. królowa kupiła ziemię nad samym morzem, część wybrzeża w Bałczyku i w następnym roku rozpoczęła budowę zamku według własnych upodobań, gustu, rozumienia piękna i estetyki.
 
Do realizacji marzenia królowej zatrudniono mistrzów z całego świata.

Ciche Gniazdo

Pierwszym powstałym budynkiem była osobista willa Marii – „Ciche Gniazdo”, prawdziwy pałacyk. Jednocześnie zakładano ogrody i parkowe aleje, przebudowywano istniejące młyny i wzmacniano teren.
 
Królowa pragnęła, aby willa była wybudowana w stylu tureckim. Wieża pałacyku przypominająca minaret nie jest więc przypadkowa, a powstała na prośbę samej Królowej.
 
Wewnątrz minaretu zamontowano harfę eolską. Jest to wydrążona rurka w kształcie lejka z rozciągniętymi sznurkami. Kiedy wieje wiatr, wydobywają się z niej lekkie i delikatne dźwięki, nadając miejscu jeszcze więcej tajemniczości i magii.

Przypałacowy park, legendy

Sprowadzono z zagranicy i umieszczono w wielu różnych miejscach w przypałacowym parku kamienne trony, marmurowe płyty i inne artefakty ozdobione chrześcijańskimi krzyżami lub muzułmańskimi półksiężycami.
 
Według legendy obecność minaretu związana jest z gorącym romansem Marii z bardzo atrakcyjnym Turkiem. Inna legenda mówi o szczęśliwym uratowaniu córki, gdy burza porwała jej łódź w morze.
 
Budowę pałacu zakończono w 1936 roku. Krótko jednak Maria mogła nacieszyć się tym miejscem. Już dwa lata później została zastrzelona przez jednego ze swoich synów, próbując ich rozdzielić podczas gwałtownej kłótni między nimi.

Życzenie królowej

Maria umiera od śmiertelnej rany. Jej ostatnim życzeniem jest, aby jej serce pozostało w ulubionym miejscu, w Pałacu w Bałczyku i było złożone w kaplicy Stella Maris.
 
Życzenie królowej zostało spełnione. Jej serce zostało złożone w szkatule wysadzonej drogocennymi kamieniami i umieszczone w kaplicy.
 
Kiedy Południowa Dobrudża wróciła do Bułgarii w 1940 roku, serce Marii zostało przeniesione do zamku Bran, a następnie do Narodowego Muzeum Historii Rumunii w Bukareszcie.
 
W listopadzie 2015 roku, 77 lat po śmierci królowej Marii, w uroczystej ceremonii, w której uczestniczyli jej potomkowie, rumuńscy i zagraniczni dygnitarze, srebrna szkatuła z sercem królowej została przeniesiona do Castelul Pelişor, gdzie spoczywa w wiecznym pokoju.

A jakie jest Twoje ukochane miejsce w Bułgarii?




Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz