Pierwsza mapa wina Zachodniej i Środkowej Niziny Naddunajskiej
09 Maj, 2023,
07:30
Właściciele 17 izb winiarskich z Zachodniej i Środkowej Niziny Naddunajskiej połączyli siły i stworzyli pierwszą mapę win regionu. „Jesteśmy bardzo różni, ale wszyscy prezentujemy to samo – wina z równiny Dunaju”.
Popularne odmiany wina
W regionie Dunaju rozpowszechnione są winne odmiany Muscat Otonel, Gamza, Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Aligote, Pamid i inne.
Izby winiarskie i atrakcje
Na mapie oprócz izb winiarskich zaznaczone są także największe atrakcje w regionie, co ma pomóc w rozwoju turystyki i sprawić by region stał się bardziej rozpoznawalny i chętniej odwiedzany.
Mimo, że obszar jest bardzo rozległy, stanowi jedną piątą terytorium Bułgarii, bogaty jest w atrakcje przyrodnicze, historyczne, kulturowe i kulinarne, a 17 izb winiarskich posiada ok.1000 ha własnych winnic, na których uprawia się 13 bułgarskich i 23 międzynarodowych odmian winogron, region ten jest niestety niedoceniany.
Niedoceniany region
Jak poinformował podczas oficjalnej prezentacji Mapy Wina Zachodniej i Środkowej Równiny Naddunajskiej jeden z koordynatorów projektu, trafia tu tylko 4% ruchu turystycznego i ok. 12% turystyki winiarskiej w Bułgarii. Ambicją winiarzy jest to zmienić.
Mapa wina
Prace nad mapą zajęły im ponad 5 miesięcy. Inicjatywa ruszyła 27 listopada 2022r. Początkowo uczestniczyło w niej tylko 8 izb. Po drodze było wiele wersji mapy. To już ósma jej wersja. Jej twórcy sami wszystko finansują i organizują. Ostatecznie wybrali 20 atrakcji, które pomogą turystom połączyć zwiedzanie okolicy ze zwiedzaniem piwnic.
Na mapie zobaczymy autorskie rysunki izb winiarskich oraz 20 obiektów przyrodniczych, kulturowych i historycznych w okolicy narysowane przez artystę Rosena Jordanowa, który niedawno został laureatem Związku Artystów Bułgarskich i otrzymał nagrodę za karykaturę imienia Borysa Dimowskiego.
„Ciężko pracowaliśmy przez 5 miesięcy i jesteśmy bardzo dumni z wyniku. Mamy nadzieję, że więcej osób usłyszy o naszym pięknym regionie, o naszych doskonałych winach i zaintrygowani odwiedzą nas”.
Rządowa pomoc
Winiarze liczą również na wsparcie władz centralnych i lokalnych, na ustawienie drogowskazów, ułatwiających turystom poruszanie się po regionie, zwiedzanie izb i winnic, a w przyszłości na cyfrową mapę Bułgarii.
Obecna na wydarzeniu wiceminister turystyki Mariela Modewa obiecała wsparcie: „Traktujemy turystykę winiarską jako część turystyki kulturowej i opracowaliśmy 12 szlaków winiarskich. Wspieramy wszelkie inicjatywy, w których bułgarskie winiarnie prezentują swoje produkty. Przygotowujemy aplikację z cyfrową mapą Bułgarii, aby ułatwić turystom poruszanie się. Ten region potrzebuje rozwoju gospodarczego, aby ludzie mogli mieszkać i pracować w swoich rodzinnych miejscowościach, a nie je opuszczać. A winiarstwo to jeden z sektorów, który ma ku temu potencjał” – podkreśliła wiceminister.
Gdzie można zdobyć mapę
Część pierwszego wydania mapy będzie dystrybuowana za pośrednictwem Ministerstwa Turystyki w Narodowych Centrach Informacji Turystycznej oraz podczas wystaw w kraju i za granicą. Mapa jest dwujęzyczna - w języku bułgarskim i angielskim.
Uczestnicy projektu
W projekcie uczestniczą: Agrofitnes, Achinora, Bononia Estate, Borovitsa, Chateau Burgozone, Villa Grivitsa, Vrachanska Temenuga, Gorun, Dos Alamos, Domain St. Georges, Lilyache, Magura 1967, Ponte Dio, Svishtov, Tipchenitsa, Haralambievi i winiarnia ShaToni.
Uczestnikom projektu gratulujemy wspaniałej inicjatywy, a Was, nasi drodzy czytelnicy i podróżnicy zapraszamy do odwiedzenia tego niedocenianego regionu, wstąpienia do winnicy i skorzystania z degustacji doskonałych lokalnych win.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne