Płowdiw - najdłuższa piesza ulica na świecie

Czy wiesz, że Bułgaria ma najdłuższą ulicę udostępnioną w całości do ruchu pieszego na świecie?

Stosunkowo nowy rekord

Bułgaria prowadzi w tym rankingu zaledwie od kilku lat, po tym, jak Płowdiw zakazał ruchu samochodów w części głównej ulicy miasta.

Płowdiw i Oslo

Wcześniej najdłuższą ulicą deptakiem na świecie był Strøget w stolicy Danii – Kopenhadze, o długości 1,5 km.
 
Najdłuższa ulica piesza na świecie znajduje się obecnie w bułgarskim mieście Płowdiw i ma prawie 2 kilometry długości - dokładnie 1750 metrów. Główna ulica Płowdiwu jest o 250 metrów dłuższa od drugiej w rankingu ulicy, która znajduje się w Danii.
 
Strefa dla pieszych w stolicy Norwegii Oslo też jest wyjątkowo długa, ale tam ruch pieszych jest zakłócony przez ulice z ruchem samochodowym i trzeba czekać na przejście z sygnalizacją świetlną.

Główna ulica Płowdiw

Strefa dla pieszych w Płowdiw zaczyna się od Placu Centralnego, przy hotelu Trimontium, Poczty Głównej, Forum Romanum i Parku Cara Symeona, przechodzi obok Placu Stefana Stambołowa, budynku UM Płowdiw, Stadionu Rzymskiego i Meczetu Dżumaja na Placu Dżumajata.
 
Stąd turyści mogą udać się na Stare Miasto lub do dzielnicy Kapana, a Małkata Gławna prowadzi dalej obok Hal Centralnych do przejścia podziemnego Apteka Marica i kończy się krytym mostem dla pieszych nad rzeką Marica, po czym ciągnie się trochę po północnej stronie rzeki i przechodzi w ulicę Wasił Lewski.
 
Przez kilka stuleci główna ulica Płowdiwu ciągnęła się od placu Dżumajata do jedynego w tym czasie mostu na rzece Marica. Nazywała się Uzun Bazaar, co oznacza „długi bazar". Prawdziwa przebudowa ulicy rozpoczęła się w 1922 roku, za sprawą której centralna ulica Płowdiwu nabrała europejskiego wyglądu.
 
Dzisiejsza ulica Główna leży nad starożytnym rzymskim stadionem. Planowane jest wyeksponowanie pozostałości starożytności poprzez wybudowanie szklanej podłogi na całej jej długości.
 
Z pewnością będzie wspaniale, ale już dzisiaj ulica wygląda imponująco. Na wielu miejscach niespodziewanie starożytność spotyka się z teraźniejszością i osiągnięta jest w tym wszystkim niesamowita harmonia.
 
Ulica jest niezwykle zadbana, elegancka, po prostu piękna. Duża część znajdującej się przy niej domów powstała na początku XX wieku. Architektura ma elementy klasycyzmu, secesji i postmodernizmu. Znajdują się na tutaj także teatry, galerie, sklepy, kawiarnie i niektóre zabytki miasta.

Czy strefa dla pieszych będzie jeszcze dłuższa?

Starsi mieszkańcy Płowdiwu wspominają, że w pierwszej połowie XX wieku dla ruchu kołowego, podobnie jak obecna ulica Główna (zwana Targowską), była zamknięta również ulica Iwana Wazowa.
 
Jest propozycja, aby i ta ulica, która zaczyna się od Dworca Centralnego i dochodzi do Placu Centralnego, została wyłączona z ruchu kołowego.

Płowdiw - niezwykłe miasto

Płowdiw to jedno z tych miast, które z roku na rok pięknieje i ciągle zaskakuje. To drugie co do wielkości miasto w Bułgarii. Było wybrane na Europejską Stolicę Kultury w roku 2019,a w tym roku zajęło wysokie czwarte miejsce w rankingu na najlepszą europejska destynację (Best European Destination) na rok 2022.
 
Ale Płowdiw to również jedno z najstarszych miast w Europie. Mówi się, że jest rówieśnikiem Troi i Myken, a starsze jest niż Rzym, Ateny i Konstantynopol.
 
Ale nie wierz nam na słowo. Przyjedź i zobacz. Najlepiej w któryś ciepły weekend, aby poczuć atmosferę i zobaczyć jak miasto żyje!
 
To wzór do naśladowania! Chciałoby się, aby wszystkie miasta tak wyglądały!Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz