Sofia - 10 mało znanych zakątków

Wydaje Ci się, że znasz Sofię? Zmęczyły Cię już muzea, a najsłynniejsze zabytki już widziałeś? Zobacz ukrytą część bułgarskiej stolicy Sofii, którą warto poznać i zakochaj się w tym mieście.
 
Oto 10 mało znanych uroczych zakątków:
 • Najkrótsza ulica
  Najkrótsza ulica w bułgarskiej stolicy znajduje się w centrum i ma zaledwie 60 m. Jest to ulica Małko Tyrnowo, która łączy bulwar Dondukow z ulicą Moskowską. Właśnie tutaj, na tej niewielkiej przecznicy znajdował się niegdyś ulubiony lokal cara Borysa III.
 • Posąg próżności
  Ten zabawny posąg wygląda jakby przyczaił się przy parkingu na ulicy Braci Miładinowych, aby pokazać nowemu pokoleniu, jak wygląda z boku. Posąg ubrany jest w markową togę, w jednej ręce trzyma telefon w trybie selfie, a w drugiej czasopismo. Autorem jest Ljubomir Miszonow, absolwent Akademii Sztuk Pięknych. 
 • KWARTał
  Nie tylko jeden zakątek, ale cały projekt – to jest KWARTał (tł. Dzielnica). Inicjatywa ma na celu utworzenie dzielnicy artystycznej w Sofii, w której artyści będą mogli swobodnie zamieniać ulice w swoje płótna, tworzyć kreatywne zakątki i sklepy... Głównym terenem ich działalności jest obszar pomiędzy bulwarami Dondukowa, Wasila Lewskiego, Sliwnicy i Marii Luizy.
 • Czerwony apartament
  Dla koneserów minionej epoki i tych, którzy nie pamiętają czasów, kiedy książki kosztowały grosze, a boza była prawdziwa, swoje podwoje otworzył Czerwony Apartament. Nietypowe muzeum przybliży zwiedzającym życie wyimaginowanej rodziny Petrowów w latach 80. XX wieku – stare urządzenia elektryczne, telewizor Sofia 85, socjalistyczne meble i czekoladki to tylko niektóre rzeczy, które wprawią wehikuł czasu w ruch i przeniosą Cię z powrotem do komunizmu. Budynek znajduje się przy ulicy Cara Asena 12 i jest otwarty codziennie w godzinach 10.30 – 19.30.
 • Graffiti Uścisk
  Jednym z najbardziej romantycznych miejsc w Sofii jest graffiti Uścisk. Kompozycja pełna czułości jest dziełem artysty Nasimo i znajduje się przy ulicy Baczo Kiro (Bacho Kiro).
 • Pomnik Mur Beriński
  Ile razy spacerowałeś obok Narodowego Pałacu Kultury (NDK), nie zdając sobie sprawy, że obok Ciebie stoi kawałek historii świata? W 2006 roku Bułgaria otrzymała w prezencie fragment muru berlińskiego, który dziś zamieniono w pomnik.
 • Muzeum Iluzji
  Od jakiegoś czasu Sofia może pochwalić się pierwszym w Bułgarii Muzeum Iluzji. Znajduje się tu ponad 50 eksponatów, wśród których można zobaczyć dysk Eulera, magiczne lustra, koło kolorów Newtona itp. Jeśli lubisz spektakularne zdjęcia, koniecznie odwiedź Muzeum Iluzji i zrób swoje najbardziej szalone zdjęcie.
 • Klub Podróżnika
  A jeśli kochasz podróże i historie z nimi związane, to Klub Podróżnika jest idealnym miejscem dla Ciebie. Znajduje się przy ulicy Serdika 19 i co tydzień gości innego podróżnika, który chętnie podzieli się z Tobą swoją historią.
 • Grobowiec Honoriusza
  Jedyny późnoantyczny grobowiec odkryty w Bułgarii z imieniem pochowanego znajduje się naprzeciwko wejścia do cerkwi św. Sofii. Każdy miłośnik historii musi go odwiedzić.
 • Wodospady Aleka
  Te piękne wodospady, nazwane na cześć Aleka Konstantinowa – jednego z najwybitniejszych bułgarskich pisarzy, znajdują się w dolnej części Witoszy, pomiędzy dzielnicami Dragalewcy (Dragalevtsi) i Simeonowo.
Chcesz zwiedzić Sofię indywidualnie z prywatnym przewodnikiem? Trasa klasyczna lub nietypowa? Możemy Ci w tym pomóc. Samoloty latają już cały rok z Warszawy i Wrocławia.Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz