Sozopol i co dalej


Czy wyburzą część murów obronnych w Sozopolu, która zasłaniała widok karczmarzowi?

Kto był w Sozopolu, wie o czym mowa. Kiedyś poświęcimy mu więcej miejsca.

Sąd Rejonowy w Burgas nakazał zburzenie części murów twierdzy w Sozopolu.

Powód? Zasłaniał właścicielowi restauracji widok na morze.Zgodnie z postanowieniem sądu, opublikowanym na oficjalnej stronie instytucji, mur fortecy „zakłócił” korzystanie z nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem, jakim jest sezonowa knajpka. Roszczenia dotyczą około 6,5 metra kwadratowego muru, który stanowi część Zespołu Architektoniczno-Historycznego „Południowy Mur i Wieża Twierdzy” w starej części Sozopola.

Ich konserwacja i renowacja trwały 17 lat i były finansowane przez UE. Projekt ubiega się o Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego - „Europa Nostra” - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji, restauracji i badań obiektów historycznych w Europie i na świecie.

To architektoniczny zabytek kultury i częściowe usunięcie go zniszczy” - tak brzmi stanowisko gminy Sozopol.

Jednak do sprawy dołącza się również opinię eksperta, zgodnie z którą „nie ma widocznych śladów istniejącego starożytnego zabytku architektury, muru twierdzy. Procesowy fragment muru jest nowo wybudowany - z poziomu promenady, bez odtworzenia fundamentów z czasów starożytnych lub średniowiecznych, poprzez nadbudowę.

Zdaniem ekspertów wyburzenie nawet niewielkiej części ściany i powrót do pierwotnego poziomu zakłóci ogólną sylwetkę architektoniczną obiektu.

Inną kwestią pozostaje, czy uzgodniono wszystkie etapy projektowania terenu. W orzeczeniu sądu nigdzie nie wskazano, czy fragment muru zostanie rozebrany do fundamentów, aby właścicielowi obiektu otworzyła się pełna panorama, czy też będzie to częściowa ingerencja w konstrukcję.

Gmina Sozopol została również obciążona kosztami sądowymi powoda w wysokości ponad 1500 BGN. Decyzja nie jest jeszcze ostateczna i można się od niej odwołać w ciągu dwóch tygodni.

Źródło: Burgas info 06.03.2021

PS. Południowy mur obronny jest symbolem Sozopola. Jego rekonstrukcja trwała prawie 17 lat. Już w 2014 roku wiadomo było, że część muru przechodzi przez prywatną posesję, a mimo to nie wypłacono właścicielowi rekompensaty.

W związku z powyższym Gmina Sozopol ogłosiła, że nie odwoła się od decyzji Sądu Rejonowego w Burgas i wyburzy fragment muru twierdzy o powierzchni około 6,5 metra² i zwróci powodowi zasądzone koszty procesowe. 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

Przybliżamy Bułgarię
Przedstawiliśmy pewną historię, o której głośno było w mediach w całej Bułgarii, podając źródło i dzień jego publikacji oraz zachowując sposób, w jaki zostało to opublikowane. Przedstawiliśmy rozwój sprawy w czasie. Publikacja informacji w Burgas.info miała miejsce 06.03 w sobotę, wyjaśnienie sprawy 09.03 we wtorek i dopiero wówczas zdecydowaliśmy się na umieszczenie naszego posta, dodając od siebie, pod informacją źródłową, jak zakończyła się sprawa. Uważamy, że tak jest prawidłowo. Sąd wydał wyrok. Gmina przyznała się do winy. I to tyle faktów. Interpretację takiego stanu rzeczy zostawiamy czytelnikowi. Z pewnością doszło tutaj do absurdu i chodziło nam o pokazanie tego absurdu. Projekt unijny, grube pieniądze, wielkie założenia i jaki finał? Czy gminie nie chciało się dogadać z właścicielem posesji czy też człowiek chciał zbić na tym kokosy i nie można było się z nim przez tyle lat dogadać? Oczywiście bez uregulowania spraw własnościowych, nikt nie miał prawa budować i to nie ulega dyskusji, co potwierdzi
FB: 12-03-02
Ja czytałam dokładnie i do końca tekst. Znam też sprawę i muszę przyznać rację Panu Christo Balinow. Należałoby raczej w pierwszym zdaniu napisać, że to nie fanaberie karczmarza tylko greszka gminy. Nie dalej jak na diunach kolejne bezprawie. Pod Musała w środku gór zaczęto budować hotel i te same problemy. Szkielety stoją w tych pięknych miejscach, szpecąc i czekają chyba na dobre prawe czasy Bułgarii.
Przybliżamy Bułgarię
Czy przeczytał Pan artykuł do końca, łącznie z Postscriptum? Jest to wyjaśnione.
FB: 11-03-01
Należy wyjaśnić jedną rzecz - fragment muru powstał bez dotrzymania procedur, wydania zezwolenia lub chociażby wywłaszczenia terenu, jak to zazwyczaj ma miejsce w takich przypadkach. Zatem niestety bezprawie i nieudolność gminy Sozopol są tu winne na pierwszym miejscu, ja rozumiem że mediom opłaca się przedstawiać to inaczej - bardziej kolorowo z tym że karczmarzowi przeszkadza brak widoku, ale nie muszą je Państwo powtarzać ????