Warna - najstarsza cywilizacja w Europie

Opowiadaliśmy już o historii Płowdiw, najstarszego stale zamieszkanego miasta w Europie. Dziś chcemy opowiedzieć o Warnie. Jest ona jeszcze starsza niż Płowdiw, ale nie była przez cały ten czas zamieszkana.

Oba miasta toczą zażarte spory, które z nich jest starsze, a obecnie także, które jest większe. W tej kategorii niewielką przewagę ma na tę chwilę Płowdiw.

Warna leży na wybrzeżu Morza Czarnego, na południe od znanych morskich kurortów, takich jak Złote Piaski, Św. Konstantyn, Kranewo i Albena.

Tutaj mieszkała najstarsza ludzka cywilizacja w Europie, której pozostałością jest odkryta w Warnie nekropolia z epoki eneolitu z 4400 roku p.n.e. Znaleziono w niej najstarsze na świecie przetworzone złoto - ponad 3000 sztuk 23,5-karatowego złota, o łącznej wadze ponad 6 kilogramów!

Jest to wielokrotnie więcej niż całe złoto, które znaleziono od czasów epoki kamienia na całym świecie!

Kolejną pozostałością po tej najstarszej cywilizacji jest pierwsze kamienne miasto w Europie, położone w okolicach miejscowości Prowadia, około 40 km na zachód od Warny. Więcej o nich opowiemy innym razem.

Na razie brak informacji historycznych o ludziach, którzy mieszkali tutaj po epoce miedzi. Wiadomo tylko, że w VII-VI wieku p.n.e. nad brzegiem Zatoki Warneńskiej znajdowała się osada Traków, której patronem był tracki bóg Darzalas.

Około 570 p.n.e. żeglarze z greckiego miasta Milet w Azji Mniejszej założyli tu swoją kolonię handlową o nazwie Odessos (miasto nad wodą).

Po okresie greckim, w 15 roku p.n.e. miasto zostało włączone do Cesarstwa Rzymskiego. Najważniejszym zachowanym zabytkiem archeologicznym z czasów rzymskich są łaźnie warneńskie (termy), czwarte co do wielkości (7000 m²) w Europie. Większe były tylko dwie łaźnie we Włoszech i jedna w południowych Niemczech. Rzymskie łaźnie w Warnie zostały zbudowane w pobliżu portu pod koniec II wieku naszej ery. Były one także rodzajem „klubu miejskiego”, w którym prowadzono działalność polityczną, kulturalną, handlową i inną. W łaźniach znajdowały się nawet „biura” miejscowych prostytutek, czego dowodzi znaleziona tam marmurowa płyta z takim napisem.

W VII wieku miasto zostało zniszczone przez Słowian lub Awarów. Słowianie założyli nowe miasto w okolicach starego, nazywając je Warna. Ówczesne miasto znajdowało się w rejonie obecnego portu i dworca kolejowego, rozciągającego się od brzegu zatoki do obecnego deptaka Knyaz Boris I, na odcinku od fontanny przed teatrem do kościoła. św. Mikołaja.

W okresie panowania osmańskiego, trwającego prawie 500 lat, pod Warną w bitwie z wojskami tureckimi zginął król Polski Władysław II Jagiełło, zwany później Warneńczykiem. W 1935 roku na miejscu bitwy wdzięczni mieszkańcy Warny zbudowali mu symboliczne mauzoleum. Warna była ostatnim wyzwolonym od Turków miastem.

Z pierwszą nazwą miasta Odessos wiąże się pewien ciekawy fakt. Po tym jak Warna otrzymała swoją dzisiejszą nazwę, z czasem zapomniano o jej pierwotnej greckiej nazwie. Pozwoliło to rosyjskiej cesarzowej Katarzynie Wielkiej w 1794 roku nazwać wybudowaną przez nią na wybrzeżu Morza Czarnego fortecę morską Odessa. Chciała ona w ten sposób pokazać pewne, choć naprawdę nieistniejące, powiązania między Imperium Rosyjskim a starożytnością.

Zapraszamy do oglądnięcia króciutkiego ( 60 s). filmiku, na którym widać zarówno rzymskie termy, jak i warneńskie złoto, o którym opowiadaliśmy, a także Warnę dziś. Zobacz.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz