Bułgarska pustynia

Paradoksalne, ale prawdziwe! Jedyna pustynia w Bułgarii znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Warny!

Zaskakująca lokalizacja

Gdy usłyszymy pustynia, automatycznie zaczynamy myśleć o Azji, Afryce, a nawet Ameryce Północnej, ale nigdy o Europie.

A tak naprawdę na Starym Kontynencie jest 8 pustyń. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jedna z nich znajduje się w Bułgarii.

 
Bułgarska pustynia położona jest w miejscu, w którym byśmy się tego najmniej spodziewali – blisko morza.

Obszar ten jest jedyną naturalnie uformowaną pustynią w Europie Wschodniej i jedną z zaledwie dwóch naturalnie uformowanych pustyń w całej Europie, drugą jest pustynia Tabernas w Hiszpanii.

Kamienny Las

Bułgarska pustynia nosi nazwę Pobite Kamienie (Pobiti Kamyni). Nazywana jest także Kamiennym Lasem. Znajduje się około 20 km na zachód od Warny i rozciąga się po obu stronach starej drogi Warna - Sofia, pomiędzy wioskami Słynczewo (Slanchevo), Straszimirowo (Strashimirovo) i dzielnicą Dewni (Devnya) Powelianowo (Povelyanovo).
 
Podzielona jest na 18 dużych i małych grup i zajmuje powierzchnię ok. 7 km². Oficjalne wejście znajduje się przy starej drodze Warna - Sofia, ok. 17 km od centrum Warny (GPS 43.22833, 27.70589).
 
Kamienny Las to prawdziwy fenomen przyrody. To zespół kamiennych kolumn o wysokości do 10 m, pustych lub pełnych cylindrów, ściętych stożków, bloków skalnych o różnych kształtach i rozmiarach oraz licznych fragmentów kamieni rozsianych po całym obszarze.
 
Przez tysiące lat natura drążyła tu fragmenty kamienia, aby zamienić je w imponujące rzeźby przypominające ludzi, zwierzęta, potwory, mityczne stworzenia. Kamienna Straż, Wielbłąd, Tron, Kamienny Las to nazwy tylko niektórych z tych stworzonych przez naturę arcydzieł.
 
Przestrzenie między kolumnami pokrywają szaro-żółte piaski, na których rozwinęła się głównie roślinność trawiasta z przewagą gatunków preferujących stanowiska piaszczyste.
 
W Kamiennym Lesie znajduje się jedyne w Bułgarii stanowisko twardolistnej rośliny piaszczystej Arenaria rigida M.Bieb – gatunku zagrożonego na całym świecie. Występują tu również 4 inne globalnie zagrożone gatunki, 2 zagrożone i 8 chronionych gatunków roślin w Bułgarii.

Pochodzenie

Największa tajemnica otaczająca bułgarską pustynię związana jest z jej powstawaniem. Istnieje wiele hipotez na temat jej pochodzenia. Można je podzielić na dwie główne grupy – ze względu na pochodzenie organiczne i nieorganiczne.
 
Według zwolenników pochodzenia organicznego kamienne kolumny są pozostałością po rafach koralowych, biogenicznych zbiorowiskach glonów lub skamieniałym lesie.
 
Druga grupa tłumaczy jej powstanie poprzez procesy erozyjne pod wpływem atmosfery i wody, fal morskich.

Nadal nie można z całą pewnością stwierdzić, która z tych hipotez najtrafniej odzwierciedla jej powstanie, jednak wszystkie wykluczają możliwość, że występujące tu formacje skalne są wytworem człowieka.

 
Celem ochrony pustyni, w 1937 roku uznano ją za pomnik przyrody. Na całym jej obszarze zabronione są wszelkie prace budowlane, wydobycie piasku, rozbiórka samych kolumn, działalność górnicza i geologiczna, a nawet zalesianie.

Jedyną dozwoloną ingerencją człowieka jest Krąg Słońca czyli Krąg Życzeń. Mówi się, że to jedno z najbardziej energetycznych miejsc w całej Bułgarii!

 
Jedyne znane na naszej planecie formacje przypominające te w Kamiennym Lesie w Bułgarii znajdują się w Pinakls w Parku Narodowym Nambung w Australii.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz