Bułgarskie Lazurowe Okno

Ten niezwykły cud natury znajduje się w pobliżu wsi Tiulenowo, kilka km od Szabli, ok. 30 km od przejścia granicznego Durankulak i 80 km od Warny.

Przypomina łuk skalny między morzem a lądem. Od 30 grudnia 2019 jest uznany za pomnik przyrody.

Tutaj jak twierdzi wielu, znajdują się jedne z najpiękniejszych miejsc na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Miłośnicy ekstremalnych doznań – miejsca do nurkowania i wspinaczki skałkowej. Romantycy - miejsca odosobnienia i ekscytujących wschodów słońca. Rybacy – ekologiczną rybę, z której złowieniem nie będzie problemów. Miłośnicy przyrody - rzadkie okazy flory i fauny. A wszyscy – świeże powietrze i krystalicznie czystą wodę.

Tiulenowo to miejsce prawie nietknięte przez cywilizację, piękne i dzikie. Ktoś napisał: „Tiulenowo - tam, gdzie sztuka spotyka skały, fale rodzą historie, a błękit graniczy z błękitem”.

Jeżeli je odwiedzisz, nie będziesz mógł o nim zapomnieć! Brzegi są tu czerwone, strome, schodzące co najmniej 20-30 metrów w dół do morza, gdzie znajdują się niesamowite podwodne jaskinie, w których nurkowanie jest balsamem dla duszy dla każdego płetwonurka.

Tutaj każde miejsce ma swoją nazwę: Aszalak, Kipria, Dupkata, Martina.

Miejsce nie jest jednak odpowiednie dla tych, którzy wolą wylegiwać się na piasku. Czegoś takiego tu nie ma. Dobrze jest być także doświadczonym pływakiem, bo łagodnych zejść do morza jest niewiele. No i często są silne wiatry, przy których pływanie jest zupełnie niemożliwe.

Tiulenowo jest znane większości Bułgarów z podręczników do geografii. 31 maja 1951 r. we wsi odkryto pierwsze złoże naftowe w Bułgarii. Do dziś charakterystycznym antropogenicznym elementem równinnego krajobrazu są szyby naftowe.

Stara nazwa wsi to Kalach Kyoi, co z tureckiego znaczy „wioska sierpa”. W połowie XIX wieku w całej Dobrudży, a także w tej wsi osiedliła się spora grupa Bułgarów z głębi Bułgarii, przede wszystkim z Kotla i Smiadowa.

W 1942 wieś zmieniła nazwę na Tiulenowo, Nazwa pochodzi od słowa foka = tiulen. Dziś jedynie nazwa wsi jest wspomnieniem dawnej kolonii fok, które zniknęły pod koniec XX wieku, w wyniku rybołówstwa przemysłowego.

Przepiękne krajobrazy, niezapomniane widoczki zobaczycie wybierając się na spacer ścieżką ekologiczną, która zaczyna się ok. 1 km przed wsią Tiulenowo. Ścieżka nie zawsze jest łagodna, wymaga miejscami wspinania się.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz