Cudowne Mosty
10 Listopad, 2023,
07:30
Cudowne Mosty to niesamowity skalny fenomen w zachodnich Rodopach, ok. 80 km na południe od Płowdiw, 30 km od Czepelare (Chepelare), ok. 5 km od wsi Zabyrdo (Zabardo), w krasowej dolinie rzeki Erkjuprija, u podnóża góry Goljam Persenk (Duży Persenk), na wysokości 1450 m n.p.m.
Skalny fenomen
Tak naprawdę są to trzy marmurowe cuda natury powstałe w wyniku zawalenia się jaskini tysiące lat temu. W przeszłości była tu głęboka wodna jaskinia powstała pod wpływem erozyjnego działania wód rzecznych. Z biegiem czasu jej strop miejscami stał się cieńszy i z czasem zawalił się tworząc majestatyczne marmurowe mosty, a gruz powstały po zawaleniu jaskini został spłukany przez wody pełnowodnej wówczas rzeki.
Pierwszy, duży most ma prawie 100 m długości, a w niektórych miejscach nawet 15 m szerokości. Składa się z trzech łuków, z których największy osiąga wysokość 45 m i 40 m szerokości.
W odległości około 200 metrów w dół wąwozu znajduje się drugi most, mniejszy, o długości 60 m, wysokości ok. 50 m i łuku wznoszącym się na wysokość ok. 30 m.
Dalej jest jeszcze jeden, bardzo mały trzeci „mostek”, który jest jaskinią głębinową (tzw. zapadlisko). Wody rzeki Erkjuprija giną w niej i po 3 km pojawiają się ponownie na powierzchni.
W pobliżu znajdują się schroniska Cudowne Mosty i Skalne Mosty oraz wiele jaskiń, jednak większość z nich nie nadaje się do zwiedzania, ponieważ nie są oświetlone i zabezpieczone.
W 1949 roku Cudowne Mosty zostały uznane za obszar chroniony.
Legenda o Cudownych Mostach
Legenda o powstaniu Cudownych Mostów głosi, że wiele lat temu w wiosce Zabyrdo nie wiadomo skąd pojawił się smok i zaczął niszczyć stada miejscowych pasterzy. Nie było na niego sposobu. Przez wiele lat mieszkańcy wioski cierpieli, aż w końcu wymyślili, jak go przechytrzyć.
Wypełnili osła prochem, który podpalili i wysłali smokowi na pożarcie. Smok pożarł osła, a proch powoli i skutecznie zaczął się w nim palić. Zrozpaczony smok próbował desperacko uciec, aż w końcu upadł na ziemię, a pod wpływem uderzenia powstała duża szczelina. Kiedy jego kości zgniły, na ich miejscu pojawiły się ogromne łukowe mosty, które dziś są jednym z cudów natury Bułgarii. Tak powstały Cudowne Mosty.
Dojazd
Odwiedziliśmy Cudowne Mosty jesienią zeszłego roku. Z drogi z Pamporfowa w kierunku Asenowgradu i Płowdiwu odbija się na rozwidleniu wkrótce za Czepelare (Chepelare). Dalej droga prowadząca do Cudownych Mostów jest wąska i stroma, z wieloma zakrętami. Można ją pokonać samochodem, ale czasami trzeba zdać się na intuicję, bo im głębiej w góry, tym mniej można polegać na GPS. Przynajmniej u nas tak było. Ale zbłądzić nie ma gdzie. Obok zejścia do mostów jest parking, informacja turystyczna i budka z pamiątkami. Jak je zobaczysz to znaczy, że jesteś na miejscu.
Inną opcją jest przejście ścieżką z Zabyrdo (Zabardo) do wsi Orechowo (Orehovo), która prowadzi obok Cudownych Mostów.
Nieważne jak, ale warto tu dotrzeć!
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne