Jaskinia Magura

W północno-zachodniej części Bułgarii, ok. 20 km. od miasta Bełogradczik (Belogradchik), w wapiennym wzgórzu wznoszącym się na wysokość 461 m n.p.m. znajduje się jedna z najpiękniejszych jaskiń w Bułgarii - jaskinia Magura, znana także jako Rabiszka Jaskinia.

Składa się z głównej galerii i trzech bocznych korytarzy. Łączna długość wszystkich odkrytych labiryntów wynosi ponad 2500 m, z czego trasa turystyczna ma długość ok. 1,5 km.

Największe pomieszczenie to Sala Triumfalna, o wysokości 30 m, szerokości - 58 m, długości 130 m i doskonałej akustyce. Dlatego często odbywają się w niej koncerty muzyki klasycznej i przedstawienia operowe.

Jaskinia obfituje w najbogatsze w formy i wielkości nacieki jaskiniowe. Zdobią ją przepiękne stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i urocze perły jaskiniowe. Najbardziej imponujący to Wielki Stalakton o wysokości 20 m i średnicy u podstawy 4 m.

Znajduje się tutaj również największy odkryty w bułgarskich jaskiniach i na Bałkanach stalagmit, który ma ponad 11 m długości i 6 m szerokości u podstawy.

W jaskini jest sala o nazwie Strzelnica, gdzie bułgarscy partyzanci w czasach II wojny światowej uczyli się strzelać, a także Ściana Płaczu, nad którą wznoszą się piękne stalagmity przypominające miasto, nazwane Bagdadem.

W latach 70. w Jaskini Magura leczono chorych na astmę oskrzelową, służyła temu stała temperatura (12⁰ przez cały rok) i wilgotność, a także czyste zjonizowane powietrze, stąd jedna z sal do dziś nosi nazwę Sanatorium.

Naukowcy uważają, że Jaskinia Magura powstała 15 milionów lat temu.

Na jej ścianach, w jednym z pomieszczeń można zobaczyć rysunki prehistorycznych ludzi, jest ich około 700. Powstały w epoce brązu, około 5-6 tysięcy lat temu i są uważane za najstarsze przykłady sztuki prymitywnej, które przetrwały na terenie Europy. Obrazy wydrążone są w skale, pomalowane guano (odchodami nietoperzy) i przedstawiają postacie mężczyzn i kobiet, sceny myśliwskie, wizerunki zwierząt, roślin, słońca i gwiazd.

Roczny kalendarz słoneczny z czasów późnego neolitu, który został odkryty w jaskini, jest najstarszym odkrytym takim kalendarzem w Europie. Przedstawiony jest na ścianach sali pełniącej rolę sanktuarium, a zaznaczono na nim co najmniej 5 świąt i 366 dni.

Jaskinia służy również do produkcji win musujących Magura, według technologii podobnej do tej stosowanej przy produkcji francuskiego szampana, dojrzewających w naturalnych warunkach.

Jaskinia jest pomnikiem przyrody i znajduje się na liście 100 największych atrakcji turystycznych Bułgarii.

W sąsiedztwie jaskini znajduje się największe w kraju śródlądowe jezioro Rabisz, pochodzenia tektonicznego, którego głębokość dochodzi do 35-40 m. Jezioro oferuje idealne warunki do surfowania, pływania, polowania i wędkowania.

O jeziorze krążą legendy, o żyjącym w nim potworze z ciałem mężczyzny i głową byka, które mogłyby z powodzeniem konkurować z tymi znanymi o Loch Ness. Rybacy natomiast twierdzą, że w jeziorze żyją gigantyczne sumy dochodzące do 300 kg.

Ale najlepiej przekonać się samemu!


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

FB: 20-01-04
Przybliżamy Bułgarię - robicie świetną robotę. . Bułgarię znam na wylot (tzn tak mi się wydawało) a dzięki Wam, buduję scenariusz na kolejną wizytę.
FB: 20-01-03
Polecam byliśmy.
FB: 20-01-02
Piekna
FB: 20-01-01
Polecam hotel Magura z pięknymi widokami i pysznym winem czerwonym Magura