Lwia głowa i sekrety Ropotamo
17 Czerwiec, 2024,
07:30
Wyjątkowa Głowa Lwa znajduje się w bajecznie pięknym miejscu, w rezerwacie Ropotamo, w miejscu nazywanym często Wyłczanowo Kale.
Legendarny bohater
Nazwa związana jest z legendarną postacią, będącą obiektem licznych mitów, nieustraszonym, nieugiętym i nieubłagalnym obrońcą ludu – Wyłczanem Wojwodą (wojwoda=przywódca), który jak głoszą podania, miał tutaj swoje schronienie. Według niektórych legend znajduje się tu nawet studnia pełna złotych monet, zakopana przez samego wojewodę po zdobyciu tureckiego statku u ujścia Ropotamo.
Twierdza
Faktem jest, że w tym miejscu, na skalistym wzgórzu porośniętym zielonymi drzewami, o wysokości około 200 m, znanym pod nazwą Ranuli lub jak nazywa go miejscowa ludność Wyłczanovo Kale, zwanym dziś Głową Lwa i położonym nad ujściem rzeki, była twierdza, która dała początek miastu.Primorsko.
Skały są pochodzenia wulkanicznego i zostały utworzone przez sjenity Rosenskiego paleowulkanu 65-70 milionów lat temu, a sprzyjający klimat i rzeźba terenu to czynniki, które doprowadziły do powstania tutaj miasta.
Badacze wiążą budowę murów twierdzy oraz najstarszych zachowanych obiektów z epoką cywilizacji kretomykeńskiej – XVI – XIV w. p.n.e. Z tej epoki pochodzi również słynny Perperikon. Życie na szczycie istniało już tysiące lat wcześniej, ale prace budowlane na dużą skalę zniszczyły wiele artefaktów.
Uważa się, że w czasach Cesarstwa Rzymskiego Ranuli było jednym z ważnych ośrodków handlowych nad Morzem Czarnym. Bezpośrednio nad Głową Lwa wznosi się szczyt otoczony pozostałościami murów twierdzy. Za murami twierdzy znajdują się ruiny małej świątyni. Ruiny średniowiecznej cerkwi sugerują obecność życia osiadłego w średniowieczu.
Wraz z wkroczeniem Imperium Osmańskiego na ziemie bułgarskie twierdza została opuszczona przez ludność. W 1795 roku Wyłczan Wojwoda wykorzystywał fortyfikacje twierdzy jako swoją siedzibę.
Rezerwat Ropotamo
Warto zwrócić uwagę również na otaczający skały rezerwat przyrody Ropotamo. Rezerwat położony jest około 50 km na południe od miasta Burgas i 80 km od Nesebyru. Na terenie rezerwatu znajduje się wiele niezwykłych i unikalnych obiektów przyrodniczych, takich jak ujście rzeki Ropotamo, bagno Arkutino czy też bardzo rzadko występujące na tej szerokości geograficznej lasy łęgowe (longozy).
Rzeka Ropotamo
Przez rezerwat płynie rzeka Ropotamo, która powstała w wyniku połączenia się dwóch rzek - Rosenskiej i Cerowskiej. Za jej źródło uważa się źródło rzeki Cerowskiej w Górach Strandży w Bośni.
Istnieje kilka wersji pochodzenia nazwy rzeki. Według jednej z nich rzeka nosi imię greckiej bogini „Rho” (biec) i „potamo” (rzeka). Legenda głosi, że bogini była tak piękna i śpiewała tak uroczo, że udało jej się przekonać piratów, aby nie plądrowali tutejszych ziem i opuścili je w pokoju.
Inni twierdzą, że Ropotamo to skrócona forma Kalogeropotamos (od miejscowości Kalugerska Reka).
Tym co przyciąga turystów do rezerwatu Ropotamo jest również ujście samej rzeki. Występuje tu niezwykłe bogactwo przyrodnicze i zwierzęce i panuje nieopisany spokój.
Głowa Lwa
Jednak być może najpopularniejszym i najbardziej poszukiwanym zabytkiem rezerwatu jest właśnie mistyczna formacja skalna Głowa Lwa, uznana w 1947 roku za fenomen. Wznosi się ona 80 m nad rzeką Ropotamo i można ją zobaczyć z drogi na odcinku, gdzie równolegle do rzeki biegnie główna droga asfaltowa Sozopol – Primorsko.
Jaskinia
W okolicy odkryto także drugą w Bułgarii jaskinię typu utroba (łono). Jaskinie tego typu charakteryzują się tym, że w określonych odstępach czasu wpada do nich promień światła słonecznego. W ten sposób Trakowie wyobrażali sobie symboliczne zapłodnienie Ziemi przez boga Słońce, co zapewniało płodność i stanowiło początek nowego roku.
Wewnątrz niej znaleziono przedmioty ceramiczne z wczesnej epoki żelaza (X-VI wiek p.n.e.), a także kamienne łoże lub ołtarz, wyrzeźbione ludzką ręką, znajdujące się w najdalszej części jaskini.
Głowa Lwa i okolica przyciąga turystów piękną leśną scenerią, panoramą roztaczającą się z góry, z Wyłczanowo Kale (na samą Głowę Lwa znajdującą się poniżej nie wolno wchodzić) na okolice rezerwatu, a także możliwością zobaczenia zabytków o znaczeniu archeologicznym.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne