Wratca - bułgarskie Dolomity

Nie da się ukryć, że przyroda Bułgarii jest po prostu bajeczna i można na nią patrzeć przez całe życie i ciągle się zachwycać.
 
Każdy region ma swój urok, piękno i atrakcyjność nie tylko dla Bułgarów, ale i dla turystów z całego świata.

Bułgarskie Dolomity

Wratca i okolice miasta Wracy to jedne z tych miejsc, których nie można pominąć. To nie przypadek, że francuski himalaista nazwał tutejsze skały „bułgarskimi Dolomitami”.
 
Wratca to jar, wąwóz rzeki Lewa, która jest dopływem rzeki Botunia. Zaczyna się w miejscowości Zgorigrad i ciągnie się na długości ok. 3 km. Są tu spektakularne urwiste skały, które są ulubionym miejscem wspinaczy i alpinistów. W okolicy znajduje się ponad 300 tras wspinaczkowych.
 
Wapienne ściany wąwozu wznoszą się na wysokość ponad 400 metrów i są najwyższe na Półwyspie Bałkańskim.

Brama i symbol miasta

Nazwę Wratca tłumaczy się jako „brama”. Dawna jego nazwa to Wratica. Wysokie skały po obu stronach drogi przypominają naturalną bramę prowadzącą do miasta. Tutaj, w dolinie rzeki Lewa, w starożytności przez masyw górski Starej Płaniny przebiegał szlak handlowy i wojskowy.
 
Skały dały nazwę współczesnemu miastu Wraca i stały się jego symbolem.
 
Wąwóz Wratca znajduje się ok. 2 km od centralnego placu miasta Wraca, przy drodze prowadzącej do jaskini Ledenika. Jest to ulubione miejsce spacerów mieszkańców i gości miasta.

Pomnik przyrody i godło miasta

Wratca jest tak imponującym obiektem przyrodniczym, że w 1964 r. została ogłoszona pomnikiem przyrody, jest częścią Parku Przyrody Wraczański Bałkan, a od 1967 roku także godłem miasta Wraca.
 
Godło zostało namalowane przez artystę Lubena Orozowa po tym, jak wygrał konkurs. Bardzo ciekawe jest motto miasta - "Miasto jak Bałkany - starożytne i młode".

Twierdza Wratica

W Wratcy możemy zobaczyć również pozostałości średniowiecznej twierdzy, która nosiła nazwę Wratica i od niej wziął nazwę sam wąwóz.
 
Twierdza datowana jest na około X-XII wiek. Strome skały stanowiły naturalną bramę i ochronę przed wrogami. Nazywano ją również łacińskim słowem „valve”, co oznacza „dwuskrzydłowe drzwi”. Zakłada się, że głównym zadaniem twierdzy było zablokowanie Słowianom drogi przez Wąwóz Wraczański do Serdiki i odpowiednio do południowo-zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego.

Czerwona Skała

Twierdza wraz z cerkwiami i budynkami została zniszczona przez wojska osmańskie. Miejscowa legenda opowiada, że bronił jej wojewoda (przywódca) Radan ze swoim wojskiem. Kiedy zobaczył, że bitwa została przegrana, a Wratica upada, rzucił się z córką z wysokiej skały, by ocalić swój honor. Od tego czasu skała ta nazywa się Czerwoną Skałą.

Atrakcje w okolicy

Rejon Wracy słynie z wielu rzeczy – z miasta Wraca czyli miasta Botewa, góry Okołczyca, jaskini Ledenika, wąwozu Wratca, wodospadu Skaklja - najwyższego wodospadu w Bułgarii i na Bałkanach (141 m) i wyjątkowej przyrody Starej Płaniny.
 
W pobliżu znajduje się wieś Czelopek i dom znanej wszystkim w Bułgarii babci Ilijcy – bohaterki opowiadania Iwana Wazowa „Pewna Bułgarka”.

Okołczyca

W mieście Botewa co roku na początku czerwca obchodzone są dni Botewa i jego czetników, a także wędrówka na górę Okołczyca. Szczyt ma wysokość zaledwie 1048 m.n.p.m, ale ma ogromne znaczenie dla wyzwolenia Bułgarii. To tutaj 1 czerwca 1876 roku rozegrała się ostatnia słynna bitwa Botewa i jego dzielnych czetników.
 
Na szczycie Okołczycy wznosi się 35-metrowy pomnik z krzyżem prawosławnym ku czci Christo Botewa i jego drużyny, a nieopodal na zboczu Jolkowica w miejscu, gdzie zginął wielki bułgarski poeta i rewolucjonista, który oddał życie za wolność Bułgarii i Bułgarów, znajduje się pamiątkowy napis. Okołczica jest również jednym ze stu atrakcji narodowych Bułgarii.
 
Chociaż Christo Botew urodził się w miejscowości Kałofer, w centrum Wracy znajduje się duży pomnik przedstawiający go stojącego dumnie na placu, jakby czekał na swoją ostatnią bitwę z podniesioną głową, patrzącego w stronę Bałkanów.
 
I Wratca, i pomnik stoją dumnie i niezłomnie, dając każdemu poczucie, że wciąż chronią przed czymś miasto.

Rajska ławka

Koniecznie udaj się też nad miasto, na miejsce znane jako ławka Wratcata, a będziesz oczarowany widokiem. Znajduje się przy zjeździe na drogę do jaskini Ledenika.
 
Wratcata to niezwykle ciekawe i malownicze miejsce, które koniecznie musisz odwiedzić!


fot. Tihomir Borislavov, BNT, VratsaAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz