Arapowski Monastyr

Arapowski Monastyr znajduje się ok. 10 km od Asenowgradu (Asenovgrad), w pobliżu wsi Złatowrych (Zlatowrah), która kiedyś nosiła nazwę Arapowo, w malowniczej dolinie koło starożytnej twierdzy Hisar-Łyka (Laka) z czasów Drugiego Carstwa Bułgarii,. Patronem klasztoru jest wielka męczennica św. Dominika z Nikomedii, właściwie Kyriake, po bułgarsku św. Niedziela.

Klasztor Arapowski jest jednym z wielkich bułgarskich klasztorów, który odegrał niezwykle ważną rolę w duchowym i politycznym odrodzeniu Bułgarów w XIX wieku. Utworzono w nim lokalny tajny komitet rewolucyjny, na którego czele stał sam opat – ojciec Gerwazy. W ten sposób klasztor zasłynął z wszechstronnej działalności patriotycznej.

Architektura

Arapowski Monastyr to jeden z ostatnich założonych klasztorów przed wyzwoleniem i jedynym bułgarskim klasztorem zbudowanym w czasie niewoli osmańskiej na środku pola.
 
Został zbudowany przez mistrza architekta Stoju Buradżickiego i jego rzemieślników ze wsi Jugowo. Stylem nawiązuje do wspaniałych klasztorów na Świętej Górze Athos. Wyróżnia się architektonicznie dużą różnorodnością, oryginalnymi pomysłami oraz mieszanką stylów.

Zbudowany był z dwu- i trzykondygnacyjnych budynków mieszkalnych i usługowych, urozmaiconych wykuszami i werandami, otoczonych dziedzińcem, na którym znajduje się duża cerkiew z kopułami, a na dziedzińcu wspaniała, trzypiętrowa wieża, która w pamięci ludności kojarzy się z imieniem Angeła Wojewody – jednego z najsłynniejszych hajduków w tym regionie, powszechnie uznawanego za opiekuna tutejszej ludności w czasach niewolnictwa osmańskiego, który był także głównym darczyńcą budowy klasztoru. Dziś wieża jest odrestaurowana i odnowiona.

Freski

Klasztor wyróżnia się także niezwykle ciekawą dekoracją malarską, która jest dziełem słynnego bułgarskiego malarza Georgi Danczowa – Zografiny. Kierowany silnym poczuciem patriotyzmu, po raz pierwszy w historii malarstwa bułgarskiego namalował sceny z życia słowiańskich nauczycieli św. Cyryla i Metodego. Obaj bracia przedstawieni są jako twórcy alfabetu słowiańskiego i chrzciciele św. Cara Borysa I oraz narodu bułgarskiego.

Cudowna ikona

W cerkwi świętej Niedzieli w Arapowskim Monastyrze znajduje się cudowna ikona Matki Bożej. Wielu pielgrzymów, twierdzi, że obraz Dziewicy budzi nie tylko podziw, ale także dziwne uczucie. Niektórzy odczuwają chłodny powiew, od którego drżą kończyny.
 
Mówi się, że ikona Matki Bożej w tutejszym klasztorze pomaga kobietom, które mają problem z poczęciem, a pragną mieć dzieci.
 
Co ciekawe, uważa się, że oczy ikony zwrócone są na tych, którzy przed nią stoją, a Matka Boża podąża za nimi wzrokiem. Jedni odczuwają niepokój, czują się z tym źle, inni płaczą.

Mówi się, że ikona przeszywa wzrokiem grzeszników. To trochę dziwne, skoro wiadomo, że zgodnie z kanonem ikony Matki Bożej są malowane tak, aby wzrok nie patrzył na nikogo, ale był skierowany w nieskończoność, wieczność i wyrażał bezwarunkową miłość.

Arapa Agi

Podobnie jak w przypadku większości świętych miejsc, z klasztorem tym związane są różne legendy. Jedna z nich dotyczy nazwy, która prawdopodobnie pochodzi od Arapa Agi – osmańskiego władcy, który zezwolił na budowę tutejszego klasztoru.
 
Choć legend jest wiele, wszystkie opowiadają o cudownym uzdrowieniu dzięki leczniczej wodzie z tutejszego źródła. Jedna z nich głosi, że córka beja ze wsi Boljarcy (Bolyartsi) straciła wzrok i przyśniło jej się, że zostanie wyleczona wodą ze zbudowanego koło wsi Arapowo źródła. Poszła tam i rzeczywiście wkrótce wyzdrowiała i odzyskała wzrok.
 
W podziękowaniu bej Arap Aga dał pieniądze i swoją ziemię pod budowę klasztoru i pomógł mieszkańcom wsi uzyskać zgodę sułtana na jego budowę. Za rok budowy przyjmuje się rok 1856. Klasztor był jednak później przebudowywany, odbudowywany, gdyż ulegał zniszczeniom, w tym przez trzęsienie ziemi.

Binek tasz

Z Arapowskim Klasztorem św. Niedzieli związana jest też inna legenda. Podczas gdy budowano źródło, przybył z sąsiedniej wsi Ahmed Hodża. Spodobał mu się pewien kamień na „binek tasz” (kamień, z którego Turcy wsiadają na konia) i zabrał go do domu.

Następnego dnia, gdy próbował dosiąść z niego konia, zesztywniał i nie mógł się poruszać. Wtedy przypomniał sobie, że ostrzegano go, aby nie zabierał niczego z terenu klasztoru i przestraszony zwrócił kamień na miejsce.
 
W ostatnich latach pojawiły się nowe świadectwa uzdrowień.

Święto świątyni

Warto odwiedzić to miejsce. W tym roku szczególnie polecamy uczynić to w dniach 6 i 7 lipca. Wówczas ponad 30 zespołów folklorystycznych z całego kraju weźmie udział w Festiwalu Folkloru „Chrońmy bułgarskie tradycje i ducha”.
 
Festiwal odbywa się tradycyjnie na łąkach w pobliżu Arapowskiego Klasztoru z okazji święta świątyni i przy wsparciu finansowym gminy Asenowgrad.
 
fot. Stojan SzopowAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz