Discoduratera - nowe życie
10 Czerwiec, 2024,
07:30
Około 2 km na południe od wsi Gostilica (Gostilitsa), rzeka Jantra tworzy małą żyzną dolinę, otoczoną ze wszystkich stron pofałdowanymi wzgórzami.
Tutaj, pomiędzy ujściami dwóch małych lewych rzecznych dopływów - Uzunowo Dere i Małkojałarska, znajdują się ruiny starego rzymskiego emporium (od starożytnego greckiego słowa „emporia”, czyli targowisko). Są tutaj ruiny starej rzymskiej twierdzy zwanej Discoduratera, co oznacza „podwójnie mocna twierdza”.
Podwójnie mocna twierdza
Twierdza była częścią starożytnego szlaku handlowego prowadzącego do Azji Mniejszej, rozpoczynającego się ok. 20 km od Wielkiego Tyrnowa, w Nikopolos ad Istrum (ruiny znajdują się we wsi Nikyup), który prowadził dalej przez twierdzę Discoduratera do Augusta Traiana (dzisiejsza Stara Zagora) i Konstantynopola.
Discoduratera została zbudowana i zamieszkana w drugiej połowie II wieku, za czasów cesarza Marka Aureliusza przez obywateli Augusty Traiany i z prostej stacji przesiadkowej stała się jednym z głównych rynków w rzymskich prowincjach dolnego Dunaju, dużą stacją celną między Mezją, a Tracją. Miała nawet swoją mennicę.
W III wieku Discoduratera została zniszczona przez Gotów, później została odbudowana i osiągnęła swój rozkwit w V-VI wieku wraz z przybyciem Słowian. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryto mury twierdzy, wieże, budynki i inne znaleziska.
Naturalnie niedostępna
Twierdza ma wymiary 120 na 100 metrów, od strony południowo-zachodniej chroniła ją naturalna głęboka fosa pobliskiego Uzunowo Dere, od strony północnej znajdowało się nieprzejezdne bagno, a od strony południowo-wschodniej urwisty i niedostępny brzeg Jantry, wznoszący się na wysokość 12-15 m.
Zachowały się trzy wieże narożne okrągłe i trzy wieże pośrednie prostokątne, pośrodku duży budynek z kolumnadą, a przy bramie południowo – zachodniej odkryto fragmenty kolumn rzymskich z napisami, fragmenty i cokoły posągów.
Od Discoduratery do naszych czasów
Do twierdzy prowadzi ścieżka ekologiczna „Od Discoduratery do naszych czasów”, która dzięki zainwestowanym środkom o wartości blisko 66 000 lewa (BGN) z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich została odrestaurowana.
Ścieżka oferuje ekscytujące przeżycia, łącząc piękną przyrodę i cenne pozostałości z czasów starożytnego Rzymu.
Trasa wiedzie starą rzymską drogą, w pobliżu której znajduje się kopiec rytualny – Jurta. Przechodzi się przez rzymski most i mija stary młyn. Po drodze znajdują się miejsca odpoczynku i źródełko z wodą pitną. Ścieżka ma długość ok. 3 km. i kończy się u podnóża starożytnej fortecy Discoduratera.
Można także zobaczyć cyfrową rekonstrukcję Discoduratery.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Wydarzenia
Ludzie
Inne