Dorkowo - w Dolinie Gigantycznych Ssaków

Dolina Gigantycznych Ssaków - wyjątkowe miejsce w pobliżu wsi Dorkowo.

Wyjatkowe znalezisko

Około 500 metrów od wsi Dorkowo, w Elin Kładenec znajduje się atrakcja turystyczna o nieocenionej wartości dla światowej nauki – niezwykle ważne stanowisko paleontologiczne.
 
Znaleziono tutaj ponad 600 kości 30 gatunków pradawnych kręgowców, które zamieszkiwały ten obszar prawie 5 milionów lat temu, kiedy klimat był znacznie cieplejszy i bardziej wilgotny. Wśród odnalezionych wymarłych zwierząt niekwestionowanym liderem, zarówno pod względem gatunku, jak i liczby gatunków, był mastodont (Anancus arvernensis).

Jak do tego doszło

Według prof. Złatozara Boewa prawdopodobnie całe stado tego gatunku zostało porwane przez gigantyczną falę, powstałą w wyniku olbrzymiego osuwiska lub trzęsienia ziemi w okolicy starożytnej rzeki Mytnica.
 
Zwierzęta zebrane przy wodopoju, utopiły się, a ich olbrzymie kości osadziły się na dnie, tworząc naturalną barierę, która ze swojej strony zatrzymywała i zbierała niczym olbrzymie sito szczątki innych wymarłych zwierząt, które niosła rzeka.
 
Wśród nich były trzypalczaste konie – hippariony, małpy, nosorożce, tygrysy szablozębne, tapiry i niedźwiedzie.

Mastodonty i ich kły

Mastodonty są ciekawe jeszcze z jednego powodu. Są rekordzistami w świecie zwierząt pod względem uzębienia. Ich kły są największymi zębami, jakie kiedykolwiek stworzyła ewolucja kręgowców. Ich długość sięga 4 metrów, a waga giganta wynosi 5-6 ton.

Światowe odkrycia

Francuz prof. Erber Toma, który prowadził ekspedycję, stwierdził, że odkrycie koło Dorkowo jest wyjątkowe i nie ma odpowiednika nigdzie na świecie.
 
Odkrycie tak dużej ilości i tak dobrze zachowanych skamieniałości (kości i zębów) mastodontów i do tego w każdym wieku, jest nieznane światowej nauce.
 
Stanowisko paleontologiczne koło Dorkowa jest swojego rodzaju pomnikiem dawno minionych czasów. To największe znane paleontologom skupisko kości w jednym miejscu, największe stanowisko paleontologiczne na Bałkanach i druga najważniejsza ekspozycja w Europie.

Park Plioceński

We wsi w 2013 roku otwarto muzeum - Park Plioceński, które opowiada starą historię sprzed miliardów lat, kiedy zaczęła formować się Ziemia, jaką znamy dzisiaj.
 
To okrągła sala. Przedstawia znaleziska z pliocenu, znalezione na stanowisku paleontologicznym w pobliżu Elin Kładenec. Odtworzono w nim leśną faunę i florę z tych pradawnych czasów, a muzealną ciszę przerywają dźwięki wydawane przez zwierzęta, które żyły w tamtym okresie, co pozwala cofnąć się w czasie.
 
Centralne miejsce zajmuje najwspanialszy przedstawiciel tamtych czasów, pokazany w pełnej wysokości 3,90 metra - mastodont z rodzaju Anancus arvernensis.
 
Jeśli jeszcze nie odwiedziłeś tego wspaniałego parku położonego w pobliżu wsi Dorkowo, zdecydowanie warto!



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz