Fascynujące mozaiki w Płowdiw

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, w niedzielę 18 kwietnia otwarto w Płowdiw centrum wystawowe dla zwiedzających Bazylikę Biskupią Philippopolis.

Wyjątkowe mozaiki w Bazylice Biskupiek Philippopolis

Słynie ona z zachwycających mozaik, odrestaurowanych i udostępnionych do zwiedzania dzięki partnerstwu między gminą Płowdiw, fundacją Ameryka dla Bułgarii i Ministerstwem Kultury.

Na miejscu Wielkiej Bazyliki odkryto dwie warstwy mozaik o łącznej powierzchni ponad 2000 m². Są one prezentowane na dwóch poziomach w Centrum dla Zwiedzających.

O bazylice

Bazylika Episkopatu w Philippopolis (Płowdiw) to największy wczesnochrześcijański kościół odkryty w Bułgarii i jeden z największych na Półwyspie Bałkańskim. Został zbudowany w połowie IV wieku naszej ery o czym świadczy znaleziona podczas wykopalisk moneta cesarza Licyniusza (308-324).

Bazylika znajdowała się przy głównej ulicy miasta wyłożonej dużymi kamiennymi płytami. Miała 36 m szerokości, ponad 90 m długości i imponującą architekturę - nawę środkową i dwie boczne, absydę, narteks (przedsionek) i atrium (otwarty dziedziniec) z kolumnadami.

W nawie głównej znajdowało się ozdobione marmurem prezbiterium. Wnętrze zdobiły kolumny z kapitelami z chrześcijańskimi symbolami, freski i bogate mozaiki na podłogach.

Do VI wieku bazylika pełniła funkcję katedry biskupów miasta. Później być może została zniszczona, opuszczona, zasypana i zapomniana w wyniku silnego trzęsienia ziemi. Obecnie obok znajduje się katedra katolicka św. Ludwika.

Kiedy odkyto mozaiki?

W latach 80-tych XX wieku, podczas budowy przejścia podziemnego natrafiono na jej ślad. Odkryto pozostałości wielkogabarytowej budowli ozdobionej mozaikami z ornamentami geometrycznymi i ptakami.

Poważne prace archeologiczne nad wyjątkowymi mozaikami bazyliki rozpoczęły się w 2015 roku.

O mozaikach

Mozaiki to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i rozpowszechnionych form sztuki rzymskiej, która przetrwała od starożytności. Ozdabiano nimi ściany i podłogi. Do ich wykonania używano kolorowych kamieni i szkła.

Mozaiki Bazyliki Biskupiej w Płowdiw wykonane są w technice opus tessellatum. Technika ta była bardzo pracochłonna. Małe kamienie o różnych kolorach były układane na obrazie na podłożu z zaprawy. W ciągu jednego dnia można było położyć ok. 0,5 m² mozaiki.

Mozaiki to znacznie więcej niż piękne obrazy. Za każdym ptakiem, rozetą, meandrem kryją się olbrzymie umiejętności artystyczne, godziny pracy i wieloletnie doświadczenie.

To kolejny powód by odwiedzić Płowdiw!




Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz