Muzeum wina w Plewen

Jedyne muzeum wina na Półwyspie Bałkańskim znajduje się w mieście Plewen, w pięknym parku Kajłyka, w jednej z jaskiń, naprzeciwko zapory Totlebenow Wał.

To nie przypadek, że muzeum znajduje się właśnie w Plewen. Miasto jest uważane za jeden z głównych i najstarszych ośrodków przemysłu winiarskiego w Bułgarii.

Architektura muzeum jest naprawdę imponująca. Jaskinia jest sztucznie ukształtowana i ma kształt krzyża. Przed laty pojawił się nawet pomysł, aby przenieść tutaj Pleweńską Epopeję czyli bułgarski odpowiednik Panoramy Racławickiej.

Tutaj zwiedzający mogą dowiedzieć się ciekawych faktów z historii winiarstwa w Bułgarii.

W specjalnej części historycznej przedstawione są zdjęcia i przedmioty związane z historią produkcji, technologią i specyfiką różnych odmian w rozbiciu na regiony.

Można tutaj zobaczyć stare beczki, starożytne naczynia do produkcji wina, rytony, unikatowe eksponaty i naczynia do picia tego boskiego trunku, przedmioty i atrybuty związane z uprawą winorośli i winiarstwa na ziemiach bułgarskich - od starożytnych Traków, Greków i Rzymian po współczesność.

Muzeum oferuje również degustację, która jest krótkim kursem sommelierskim i jest prowadzona przez specjalistę w tym fachu.

Podczas degustacji będzie można dowiedzieć się wielu przydatnych i ciekawych rzeczy - jak trzymać kieliszek wina i dlaczego, jaka jest rola jedzenia, na co zwracać uwagę w kolorze, aromacie, smaku i posmaku degustowanych win.

W zbiorach muzeum są wina, które mają między 30 i 90 lat. To największa w Bułgarii ekspozycja (ponad 7000 eksponatów) starych win. Najstarsza butelka w jego kolekcji pochodzi z 1912 roku.

W 100 beczkach z francuskiego dębu zobaczymy tu różne wina ze wszystkich regionów Bułgarii.

Kolekcja obejmuje również około 6000 butelek współczesnych win wszystkich marek i z wszystkich regionów kraju, które można zakupić i skosztować.

Winiarstwo w Bułgarii ma długą historię, której początki sięgają czasów trackich. Już 5000 lat temu na dzisiejszych bułgarskich ziemiach wytwarzano wino, a Trakowie byli uważani za jednych z najlepszych winiarzy w starożytności. Pierwsze winorośle na tereny dzisiejszej południowej Bułgarii sprowadzili z Bliskiego Wschodu.

Początkowo wino produkowano wzdłuż rzeki Maricy i wokół portów morskich. Regiony te nadal mają jedne z najsilniejszych winiarskich tradycji.

To nie przypadek również, że wśród najbardziej czczonych bóstw Traków jest bóg wina Dionizos.

Bułgaria to kraj z pięcioma różnymi regionami winiarskimi, więc każdy miłośnik wina może delektować się winem o specyficznej nucie i smaku.

 A cała ta „pyszna” historia jest przedstawiona i zebrana w jednym muzeum – w Muzeum Wina w Plewen.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz