Romeo i Julia z Ledenika
19 Czerwiec, 2024,
07:30
Wieś Ledenik
Jadąc z Sofii przez Wielkie Tyrnowo w kierunku Warny, ok. 7 km przed Wielkim Tyrnowem, po prawej stronie znajduje się wieś Ledenik. Jest ona oddalona od głównej drogi, leży na dnie głębokiej doliny, gdzie płynie rzeka Jantra, 150 m.n.p.m. A taras powyżej, którędy przebiega droga z Sofii do Warny, znajduje się 350 m.n.p.m.
Nazwa wsi kojarzy się z przeszywającym zimnem, kiedy w zimnej połowie roku panują tu gęste mgły.
Jeśli zdecydujesz się na odpoczynek po drodze i zjedziesz do wioski, będziesz zaskoczony niezwykłym budynkiem w zachodniej części wioski – to wieża Szemszi Bej.
Unikalna wieża
Wieża zbudowana jest z kamienia i wygląda niczym niedostępny zamek. Położona jest na skalistym wzgórzu, które wcina się w koryto rzeki Jantry. Została zbudowana około 1650 roku, kiedy osmański Szemszi Bej (Shemshi Bey) odziedziczył kawałek ziemi i postanowił zbudować na nim wspaniały jak na tamte czasy zamek (sarai). Jedynym dowodem dawnego luksusu są ogromne pomieszczenia trzykondygnacyjnego budynku, w którym dziś mieści się muzeum.
Niedawno dyrektor Muzeum Historycznego zasugerował, że budynek jest znacznie starszy. Planowane jest przeprowadzenie badań fundamentów budynku, aby sprawdzić, czy wcześniej nie istniał w tym miejscu inny starszy budynek.
Etymologia imienia Szemszi Bej jest zbliżona do imienia ostatniego bułgarskiego cara Sziszmana. Istnieją hipotezy, że wieża pochodzi z czasów Drugiego Carstwa Bułgarskiego i w 1650 roku została przebudowana na rezydencję bejów.
Na parterze budynku jest tylko jeden mały pionowy otwór, chroniony ciężką żelazną kratą i grubymi dębowymi drzwiami. Tędy prowadzi wejście na wieżę. Pozostałe ściany są gładkie, bez okien. Wewnątrz znajdują się dwa ogromne pomieszczenia, które kiedyś służyły jako piwnice, a teraz mieści się tu ekspozycja narzędzi związanych z dawnym stylem życia miejscowej ludności. Warto zwrócić też uwagę na trzystuletnie drzwi, przez które prześwitują kule z czasów Powstania Kwietniowego.
Druga kondygnacja znajduje się wysoko nad ziemią. Ma małe okna chronione grubymi żelaznymi kratami. Mieszkała tu rodzina beja. Największe wrażenie robi sypialnia. Jest ona przejściowa i żeby się do niej dostać, przechodzi się przez zaaranżowany w typowo arabskim stylu salon, najwyraźniej służący jako pokój dzienny dla żon beja. Łóżko to jedyny mebel w sypialni. Przypomina wielką ławę, która zajmuje całą przestrzeń od jednego końca pokoju do drugiego. Obok sypialni znajduje się łazienka.
W korytarzu naprzeciw schodów znajduje się wnęka, przypominająca przeszklony taras. Jest tutaj coś w rodzaju wysokiego parapetu, łóżka, z kilkoma małymi poduszkami. Niektórzy mówią, że spali tu słudzy, inni, że stąd panowie obserwowali co dzieje się na dworze.
Na ostatnim piętrze znajduje się jadalnia i pokój dzienny, a na zewnętrznej fasadzie widzimy 7 zadaszonych balkonów, które służyły jako punkty obserwacyjne. Cały budynek jest zachowany w doskonałym stanie.
Jego niezwykły wygląd wpisuje się idealnie w trudny charakter tamtych czasów, kiedy na wieś napadało wielu rozbójników. Do wyzwolenia Bułgarii z niewoli turecko-osmańskiej wieża uległa dwukrotnie spaleniu. W 1979 roku została odrestaurowana i rozbudowana, obecnie posiada część restauracyjną i hotelową.
Tragiczna historia
Z wieżą związana jest także bułgarska wersja popularnej historii miłosnej o Romeo i Julii. Legenda głosi, że jedyny syn beja zakochał się w pięknej Bułgarce o imieniu Neda. Zaniepokojeni losem córki rodzice zwrócili się o poradę do starej miejscowej wróżki Miny. Ta dała dziewczynie zioło, które uśpiło ją tak głęboko, że wyglądała, jakby nie żyła.
Zakochany chłopak nie chciał uwierzyć w plotki o śmierci ukochanej. Udał się do domu jej rodziców, a gdy zobaczył trumnę z leżącą w niej dziewczyną, strzelił sobie w serce.
Wkrótce potem przyszedł stary bej opłakując śmierć syna. Spodziewając się zemsty, rodzice Nedy ze strachem przyjęli nowego gościa. Ten jednak nie tylko się nie zemścił, ale dał także pieniądze na pogrzeb córki.
Późnym wieczorem Neda wybudziła się ze snu i wraz z bratem udali się potajemnie do Wielkiego Tyrnowa. W drodze z Ledenika zobaczył ich jednak mieszkaniec wsi i wieść o zmartwychwstałej dziewczynie rozeszła się po wsi. Dotarła ona także do uszu beja, który aby sprawdzić autentyczność plotki, nakazał rozkopać grób dziewczyny. Okazało się, że trumna była wypełniona kamieniami i oszustwo wyszło na jaw, a wściekły bej kazał wymordować całą rodzinę dziewczyny.
Dowiedziawszy się o tragedii, jaka spotkała jego rodzinę, brat Nedy zebrał ekipę i zaatakował orszak beja. Stary bej obawiając się o swoje życie przeniósł się do Wielkiego Tyrnowa. Od tego czasu ludność Ledenika zaczęła nazywać budowlę „Wieżą”.
Jeżeli masz w planach zwiedzić Wielkie Tyrnowo, czy też wioskę-muzeum Arbanasi to dołącz do programu wycieczki także Ledenik, gdzie znajdziesz nie tylko ciekawą historię, ale i malowniczą przyrodę.
Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz
Emma
20:15 08 Sierpień, 2024
|
Hi, Przyblizamybulgarie!
We see that your Instagram account (instagram.com/przyblizamybulgarie) and other social media accounts are not getting many followers, likes, comments, or views. This could be affecting your sales, personal reputation, and ability to attract new audiences.
My name is Emma Quinn (https://instagram.com/shiny_arts_emma) from BulkSocialFanShop® (https://www.bulksocialfanshops.com), a social media marketing company celebrating our 10th anniversary with a special $49 combo offer designed to enhance your social media presence.
Instagram Combo Offer:
100% Real Profiles - 12K Followers + 8K Likes + 100K Views + 500 Comments + 1K Shares + 20 Bluetick profile engagements + Free 1 Million Instagram users database + Free 100k Email database - (Can be split into multiple links - Full details on our website)
All for just $49! (Coupon code BSFS10) Get it here: https://www.bulksocialfanshops.com/instagram-combo-offer
We also have combo offers for Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest, YouTu
|
Wydarzenia
Ludzie
Inne