Staroseł - unikalna tracka świątynia

Wieś Staroseł (Starosel) położona jest pomiędzy Sredną Gorą i Niziną Tracką to niezwykle interesujące miejsce, przyciągające ludzi o różnorodnych zainteresowaniach.

Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy historii starożytnych Traków, znawcy słynnego lokalnego wina, jak i wielbiciele turystyki uzdrowiskowej i leczniczych wód mineralnych.

 
Znajduje się tutaj kompleks kultu trackiego, który zyskał już światową sławę, obejmujący 6 świątyń-kurhanów, z których cztery są unikalne, a także kilka pochówków królewskich.

Jedyna taka kolumnada

U stóp grobowca, w miejscowości Manastirczeto (Manastircheto) znajduje się jednak także inne bardzo interesujące znalezisko, o którym niewiele osób wie. To kopiec o nazwie Horyzont, gdzie mieściła się starożytna tracka świątynia, w której odkryto unikatową kolumnadę składającą się z dziesięciu kolumn.

Jest to jedyna świątynia z kolumnadą odkryta na ziemiach trackich.

 
W świątyni odbywały się ceremonie religijne związane z kultem Wielkiej Bogini Matki, jej syna Słońcem i Orfeuszem. Po północnej stronie kopca znajduje się pomieszczenie do przechowywania wina i wody.
 
Mimo że jest to obiekt kultu trackiego, miejsce to jest popularne głównie wśród mieszkańców, a nie wśród turystów. Jeśli ktoś nie będzie celowo go poszukiwał, to mało prawdopodobne, aby tu dotarł, gdyż jest nieco na uboczu.
 
Wewnątrz specjalnie wybudowanego drewnianego budynku, który zapewnia schronienie dla sanktuarium, znajduje się napis informujący, że odkryto je podczas wykopalisk na Czetiniowym Kopcu, pod kierownictwem nieżyjącego już archeologa i trakologa, profesora Georgi Kitowa.
 
Kopiec nosi nazwę Europejskiej Fundacji Stitching Horizon, z funduszy której przeprowadzono wykopaliska w ramach Ekspedycji Trakologicznej ds. Badań Kopców TEMP w 2002 roku.
 
Drewniany budynek został wzniesiony nad świątynią z kolumnadami, aby chronić ją przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi. Było to możliwe dzięki darowiźnie nieżyjącego już biznesmena Ilji Pawłowa.
 
Unikatowa tracka świątynia z kolumnadami pochodzi z V-VI wieku p.n.e. Różni się ona zasadniczo od starożytnych świątyń greckich, które są całkowicie otwarte i otoczone ze wszystkich stron kolumnami.
 
Zbudowano ją na gotowym już kopcu, wykorzystując część nasypu do jej budowy, a następnie zasypano prostokątne pomieszczenie, pozostawiając widoczne z przodu 6 kolumny frontowe i 2 boczne w stylu wczesnodoryckim.
 
Według badań, w połowie IV wieku p.n.e. w świątyni pochowano ubóstwionego władcę trackiego i miejsce to przekształcono w mauzoleum. Razem z królem został pochowany jego koń.

Jednak później z przyczyn religijnych lub politycznych, świątynia została zbezczeszczona, splądrowana, zniszczona i zasypana. Z wszystkich ubrań i przedmiotów, z którymi pochowano władcę, przetrwało jedynie 15 płytek złotej zbroi, 12 brązowych grotów strzał, srebrne pierścienie i fragmenty naczyń ceramicznych.

Około 100 m od kopca Horyzont widoczny jest kolejny kopiec, gdzie kiedyś znajdowała się również świątynia, część kompleksu klasztornego, zniszczonego w latach 40. XX wieku. Na jej fundamentach zbudowano kaplicę św. Zbawiciela (sveti Spas).
 
Na południe od świątyni znajduje się źródło. Co roku w wigilię święta św. Zbawiciela (Wniebowstąpienia) przybywali tu wierzący, spędzali noc, organizowali kurban (posiłek ofiarny) i prosili o zdrowie.

Atrakcyjna okolica

Świątynią, opiekują się mieszkańcy wioski, którzy przekształcili obszar między kaplicą, a świątynią z kolumnadami w mini-muzeum etnograficzne na świeżym powietrzu, ze szczególnym uwzględnieniem starych narzędzi rolniczych.

Są tutaj również miejsca na odpoczynek, pnie i ścięte drzewa tworzące miłą dla oka, fantazyjną kompozycję naturalnych materiałów. Magiczne miejsce dopełniają zadbane drzewa owocowe, krzewy ozdobne, kompozycje kwiatowe, interesujące aranżacje z wykorzystaniem drewna, kamienia i roślinności.



Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz