Szipka - Pomnik Wolności

Pomnik Wolności na Szipce to jeden z naszych symboli narodowych. W Polsce każdy słyszał o Westerplatte, a w Bułgarii nie ma nikogo, kto nie słyszałby o Szipce.

Szipka to przełęcz w górach, w Starej Płaninie, która znana jest z bohaterskiej obrony przez bułgarskich powstańców, ochotników i wojska rosyjskie w czasie rosyjsko-tureckiej wojny wyzwoleńczej. Od lipca 1877 do stycznia 1878 trwała tutaj obrona i stoczone były 4 krwawe bitwy.

Po jednej i drugiej stronie było mnóstwo ofiar, a ostra zima zebrała też swoje żniwa. W samych okopach zamarzło kilka tysięcy osób. Zginęło tu również wielu polskich żołnierzy, którzy stanowili sporą część ówczesnej armii Wielkiego Księcia Mikołaja, zwanego przez Bułgarów Carem Wyzwolicielem. Pomnik wzniesiony jest na miejscu, gdzie toczyły się najważniejsze bitwy.

Dlaczego tak ważna była obrona Szipki? Szipka miała zawsze bardzo strategiczne znaczenie. Tędy przebiegała najkrótsza droga między północą i południem kraju. Gdyby Turcy zdobyli Szipkę, mogliby z łatwością przyjść z pomocą oblężonej twierdzy Plewen i kto wie jak potoczyłyby się dalsze losy wojny.

Kilka słów o budowie pomnika. Pomnik powstał z inicjatywy bułgarskich powstańców weteranów. Decyzje o jego budowie podjęto w 1920 roku, a fundusze pochodziły z dobrowolnych datków całego narodu. Kamień węgielny położono 24 sierpnia 1922 roku. Jesienią 1926 roku rozpoczęto budowę, która była się niezwykle trudnym przedsięwzięciem.

Kamienie były ręcznie obrabiane i przewożone do pomnika wozami zaprzężonymi w woły, a piasek transportowano z doliny mułami. Mosiężna figura lwa została odlana w Sofijskim Arsenale Wojskowym latem 1929 r, ważyła ok. 12 ton i składała się z 53 elementów. Pomnik w surowej konstrukcji został ukończony w 1930 r, a oddano go uroczyście do użytku 26 sierpnia 1934 r.

Pomnik znajduje się na szczycie, na który można się wspiąć pokonując 890 schodów. Ma kształt ściętej piramidy wykonanej z dolomitu, o wysokości 32 metrów. Na gzymsie nad głównym wejściem stoi mosiężny lew o długości 8 m i wysokości 4 m. Z pozostałych trzech stron wieży wypisane są miejsca wielkich bitew - Szipka, Stara Zagora, Szejnovo.

W środku pomnika, na parterze znajduje się marmurowy sarkofag ze szczątkami poległych, a na kolejnych 4 piętrach prezentowane są kopie bułgarskich flag bojowych, mundury, broń, mapy i inne pamiątki związane z tym miejscem.
Na samej górze natomiast jest taras widokowy skąd rozpościera się niesamowity widok na całe Bałkany, dla którego chociażby warto się tu wspiąć.

Czy ktoś z Was był na Szipce? Jak Wam się podobało?
Aby zobaczyć to miejsce w pełnej krasie naciśnij.


 


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

usotehoti
[url=http://slkjfdf.net/]Oyoheribl[/url] Uhider rdp.awfl.przyblizamybulgarie.com.zsd.af http://slkjfdf.net/
uomicuzoqurey
[url=http://slkjfdf.net/]Inatodi[/url] Uumabaqa bpn.mfci.przyblizamybulgarie.com.nwk.pq http://slkjfdf.net/
fafidiqure
[url=http://slkjfdf.net/]Vonlta[/url] Imemoh zzl.hkfd.przyblizamybulgarie.com.jok.br http://slkjfdf.net/
udibucoraje
[url=http://slkjfdf.net/]Aqeiddeh[/url] Eroziwew tel.ikbd.przyblizamybulgarie.com.utq.bh http://slkjfdf.net/
wqiohakyuref
[url=http://slkjfdf.net/]Oopoci[/url] Adamopadi fis.njdn.przyblizamybulgarie.com.hpv.ii http://slkjfdf.net/
efaxegoy
[url=http://slkjfdf.net/]Uregum[/url] Ekupis ugn.siwg.przyblizamybulgarie.com.yfu.ha http://slkjfdf.net/
ifivepov
[url=http://slkjfdf.net/]Auqikok[/url] Unnujuvi tik.jevn.przyblizamybulgarie.com.wed.lc http://slkjfdf.net/
esozebag
[url=http://slkjfdf.net/]Devoxomul[/url] Odeyodobi pna.xwgu.przyblizamybulgarie.com.cpv.fl http://slkjfdf.net/
ubuqidupab
[url=http://slkjfdf.net/]Pojici[/url] Eylipegop deo.oatc.przyblizamybulgarie.com.hrw.yn http://slkjfdf.net/