Największe ośrodki narciarskie w Bułgarii

W Bułgarii są 3 duże ośrodki zimowe i kilka mniejszych. Całkowita długość tras narciarskich wynosi ponad 200 km. Najwyższe trasy zaczynają się na wysokości 2600 m n.p.m., a największa różnica wysokości sięga 1630 m. Sporty zimowe w Bułgarii można uprawiać od początku grudnia do kwietnia.

Największe ośrodki narciarskie w Bułgarii

Borowec

Borowec to najstarszy kurort górski na Półwyspie Bałkańskim. W 1896 r. gen. Tantiłow buduje tutaj pierwszy domek letniskowy, a za jego przykładem idzie wielu innych przedsiębiorców, oficerów, bankierów. Stopniowo miejscowość przekształciła się w letnisko, które oficjalnie zostało zarejestrowane jako „kurort letni” w 1899 roku, gdyż w tamtych czasach modne były wyjazdy latem w góry, a nie nad morze.
 
W szybkim tempie ilość willi rośnie. W 1928 było ich już 74. Kurort stał się znany pod nazwą Czamkoria, czyli w tłumaczeniu z języka tureckiego „las sosnowy”.
 
Ze względu na duże zainteresowanie wypoczynkiem w górach w 1903 roku uruchomiono pierwszą linię autobusową Sofia – Samokow – Czamkoria. W 1942 roku zmienia nazwę na Borowec (Borovets), co jest dosłownym tłumaczeniem słowa „Czamkoria” (Chamkoria).
 
W latach 60. i 70. XX w. ośrodek rozrósł się i stał się największym ośrodkiem sportów zimowych na Półwyspie Bałkańskim. Budowane są tu kolejki i wyciąg, szerokie trasy narciarskie, powstają nowoczesne hotele w stylu alpejskim.
 
Dziś Borowiec to nowoczesny kurort górski z nowoczesnymi hotelami i obiektami narciarskimi. Położony jest na wysokości 1350 m n.p.m., na północnych stokach Riły, ok. 73 km od Sofii. Najwyższy punkt znajduje się na wysokości 2560 m. Ośrodek dysponuje oznakowanymi trasami narciarskimi o łącznej długości 58 km. Najdłuższa trasa do narciarstwa biegowego ma długość 12 km.
 
Najbliższe miasto to Samokow, oddalone o ok. 10 km. Klimat jest umiarkowany, zima łagodna z dużą ilością opadów śniegu. Sezon narciarski trwa zazwyczaj od połowy grudnia do kwietnia. Ośrodek oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych – narciarstwa alpejskiego, narciarstwa biegowego, snowboardu.
 
W wyższych partiach gór w ośrodku narciarskim Markudżik (Markujik) pokrywa śnieżna w szczycie sezonu zimowego wynosi ok. 2 m, co stwarza możliwości do uprawiania narciarstwa ekstremalnego.

Pamporowo

Pamporowo - jest jednym z wiodących górskich kurortów w Bułgarii. Znajduje się na Rodopach, u podnóża Śnieżki, na wysokości 1650 m n.p.m. Prawie wszystkie trasy narciarskie zaczynają się na szczycie Śnieżki i znajdują się na wysokości od 1400 do 1926 m. Ośrodek dysponuje 37 km tras narciarskich.
 
Początki nowoczesnego kurortu datuje się na rok 1933, kiedy to wybudowano tu pierwszy pensjonat. Historia Pamporowa niezmiennie wiąże się z nazwiskiem przedsiębiorczego Rodopczanina z Czepelare (Chepelare) Nikoli Cziczowskiego.
 
W 1925 roku na jednym posiedzeń Spółdzielni Leśnej Pamporowo, bankier Nikola Cziczowski, który był wtedy prezesem zarządu, przedstawił zebranym swoją koncepcję, że można zarabiać nie tylko na drewnie, ale także na czystym powietrzu i pięknej przyrodzie. Zaproponował wybudować domy, aby przyciągnąć na wakacje ludzi z różnych miast. Nikt nie potraktował jego słów poważnie i wszyscy uważali to za mrzonki.
 
19 czerwca 1933 r. odbyła się ceremonia poświęcenia budowy i kurban (rytualny poczęstunek) i rozpoczęła się budowa pierwszej willi – pensjonatu. Willa była gotowa w zaledwie 50 dni i przyjęła pierwszych gości 9 sierpnia tego samego roku.

Bansko

Bansko to w ostatnich latach najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany kurort zimowy w Bułgarii. Ośrodek oferuje ponad 70 km oznakowanych tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Narciarze mają do dyspozycji 1 kolejkę linową, 7 wyciągów krzesełkowych, 6 wyciągów narciarskich i 10 wyciągów dla dzieci.
 
Jest wyznaczonych 18 tras narciarskich i 1 trasa do narciarstwa biegowego i biathlonu. Stoki eksponowane są na północ i położone są na wysokości od 990 do 2560 m. Sezon trwa od grudnia do kwietnia. Ośrodek narciarski wyposażony jest w sztuczne naśnieżanie, które gwarantuje pokrywę śnieżną aż do końca sezonu narciarskiego.
 
W Bansko odbywa się wiele europejskich i światowych zawodów w różnych dyscyplinach narciarskich. Oprócz doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, Bansko przyciąga turystów także swoją historią, wielowiekową kulturą, stylową zabudową i zachowanymi tradycjami.
 
Nie mniejsze zainteresowanie budzą tradycyjne dania regionu, m.in. „czomlek” (golonko zapiekane z warzywami w glinianym naczyniu), banski sudżuk (rodzaj suszonego mielonego mięsa, przypominające suszone salami), banski starec (rodzaj suszonego, prasowanego mięsa), kapama (zapiekane w garnku różne rodzaje mięsa, kiszona kapusta, ryż i dodatki) - pychota.

Inne ośrodki narciarskie

Coraz większą popularność w ostatnim czasie zyskują też kurorty Beklemeto, Witosza (Vitosha), Wyłczi Doł (Valchi dol), Dobriniszte (Dobrinishte), Kartala, Malowica (Maliovitsa), Panicziszte (Panichishte), Semkowo (Semkovo), Uzana, Cigow Czark (Tsigov chark), Osogowo (Osogovo).
 
W naszej ofercie mamy w tym roku Bansko i przyjmujemy już zapisy również na przyszły rok.
 
W sprawie rezerwacji i pytań: franga@abv.bg
Szczegóły: www.franga.eu
 
fot. Bansko - Bansko skiAutor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz