Boży Most - niezwykły koncert "Most do Nieba"

Fenomen skalny Boży Most, zwany także Żabokrek, z uwagi na występujące tam duże ilości żab, zwłaszcza tych kumkających, to jaskinia przejściowa przez którą przepływa rzeka pobliskiej jaskini wodnej Ponora.

Znajduje się na obszarze krasowym, około 15 km na północ od Wracy i ok. 123 km od Sofii.

Most składa się z ogromnych kamiennych łuków i grubych, potężnych kolumn, tworzących ogromne sale, do których wpada światło słoneczne. Ma około 20 metrów wysokości i około 25 metrów szerokości.

Pod nim natura utworzyła obszerną salę o długości około 100 metrów. Wewnątrz jaskini można zobaczyć różne formacje jaskiniowe - kolumny skalne, kopuły, nisze i wnęki na ścianach, w których zamieszkują ponoć sowy, gołębie skalne, nietoperze i inne ptaki.
Poniżej znajduje się prawdziwy labirynt małych jaskiń utworzonych przez rzekę.

Boży Most to pozostałość po jaskini krasowej, powstałej stosunkowo blisko powierzchni ziemi przez podziemną rzekę. Z biegiem czasu strop jaskini miejscami zapadł się, „otwierając” dla ludzkich oczu „salę” pod łukiem.

Z góry most porośnięty jest drzewami, krzewami i trawą. Spacerując po nim możesz nawet nie podejrzewać, jaki cud leży pod Twoimi nogami.

W 1964 roku Boży Most został uznany za pomnik przyrody.

Według podań, Boży Most służył w przeszłości jako most na starej rzymskiej drodze. Świadczą o tym pozostałości pobliskiej starożytnej fortecy i kamienne płyty, które można zobaczyć wzdłuż polnej drogi prowadzącej do tego fenomenu przyrody.
Według legendy, niegdyś w majestatycznych jaskiniowych salach pod Bożym Mostem, zachwyceni doskonałymi formami naturalnymi i pięknem okolicy, mieszkali car Konstantyn i królowa Helena.

Miejsce to odwiedzają często miłośnicy ekologii i turyści. Przygotowano ścieżki ekologiczne z miejscami do biwakowania, zabezpieczono niebezpieczne odcinki, postawiono mostki i ławki, skąd rozpościerają się wspaniałe panoramiczne widoki.
Turyści mogą przenocować w kilku hotelach w pobliskiej miejscowości Wraca.

Sala pod mostem ma dobrą akustykę. W sobotę (15.05) odbył się tutaj charytatywny koncert wielkanocny, z którego dochód był przeznaczony na renowację kościoła Św. Cyryla i Metodego obok Rożeńskiego Monastyru.

Boski koncert i przedstawienie oświetliło jaskinię Bożego Mostu. Organizatorem była Fundacja „Nasz Dom to Bułgaria”.
W wyjątkowo pięknym miejscu, w niesamowitej scenerii, wyodrębniono kilka naturalnych scen.

Celem koncertu oprócz konkretnych wartości materialnych przeznaczonych na renowację kościoła, było pokazanie, że harmonia między nami, naturą i słowem Bożym jest osiągalna wszędzie. Światło, muzyka i słowo zlały się harmonijnie z naturą.
Atmosfera jaskini sprawiła, że recytacja słowa Bożego przy akompaniamencie harfy, muzyki chóralnej i klasycznej stała się przeżyciem, które zapadało głęboko w duszę i zapominało się o wszystkim co materialne, przemijające i ziemskie.

Zapraszamy do posłuchania tego pięknego koncertu i spektaklu wielkanocnego Most do Nieba, a przy okazji przyjrzenia się bliżej jak wygląda to wspaniałe dzieło natury. Posłuchaj i zobacz


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz