Giełda Turystyczna "Twoje wakacje" w Burgas i spacer po mieście

W piątek 14 maja w Burgas została otwarta regionalna giełda turystyczna „Twoje wakacje”. Miała ona miejsce w Miejskim Centrum Wystawienniczym w Parku Morskim, jednocześnie z wystawą kwiatową „Flora”.

Dla uczestników giełdy, touroperatorów z całej Bułgarii zorganizowano spacer z przewodnikiem po Parku Morskim oraz po centrum, po głównym deptaku miasta.

Burgas to drugie co do wielkości miasto na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego (około 227 000 mieszkańców) i czwarte pod względem liczby ludności miasto w Bułgarii (po Sofii, Płowdiwie i Warnie). Znajduje się nad brzegiem Zatoki Burgas, w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie Morza Czarnego. Jego nazwa oznacza „wieżę” (gr. Pyrgos, łac. Burgos).

W starożytności istniało w tych miejscach kilka małych osad trackich. Później powstały małe fortece, ale nie było znaczącej osady. Burgas, jako duże miasto, zyskało na znaczeniu w połowie XVII wieku, kiedy znalazł się na szlaku handlowym i odbywał się tędy eksport towarów z całej Tracji do Stambułu.

Po wyzwoleniu Bułgarii z niewoli tureckiej, postanowieniem traktatu berlińskiego miasto pozostało pod panowaniem tureckim, w granicach autonomicznego regionu Rumelii Wschodniej. Ostatecznie zostało wyzwolone w wyniku połączenia regionu z Księstwem Bułgarii 6 września 1885 r.

Rozwój gospodarczy Burgas rozpoczął się w 1891 roku, kiedy stał się największym obozem dla uchodźców w Bułgarii. Zgromadziły się tu dziesiątki tysięcy uchodźców ze Wschodniej Tracji, Egejskiej Tracji i Macedonii, którzy pozostali pod panowaniem tureckim do końca I wojny światowej.

Dzisiaj Burgas jest ważnym ośrodkiem gospodarczym Bułgarii. Znajduje się tu duża rafineria chemiczno-naftowa „Neftochim”, duży port morski (niedaleko Warny znajduje się kilka mniejszych portów, które razem są większe niż Burgas), drugie co do wielkości lotnisko w Bułgarii. W pobliżu Burgas znajdują się starożytne miasta Sozopol, Pomorie, Nesebyr i nadmorski kurort Słoneczny Brzeg.

W pobliżu Burgas znajdują się trzy duże jeziora i kilka obszarów chronionych. Tędy przebiega Via Pontica, tradycyjny szlak ptaków wędrownych z Europy Północnej do Afryki. Nad tutejszymi jeziorami można spotkać przez cały rok różowe pelikany, różowe flamingi i inne piękne ptaki, które przyciągają miłośników ptaków i ornitologów z całej Europy.

Burgas posiada prześliczny Park Morski, który rozciąga się wzdłuż plaży, od portu do Atanasowskiego Jeziora, które znajduje się przy wyjeździe z miasta w kierunku Warny. W centralnym miejscu parku znajduje się pomnik Adama Mickiewicza, który przebywał w mieście we wrześniu 1855 roku.

Było to podczas wojny krymskiej, toczonej przez Turcję, Wielką Brytanię i Francję przeciwko Rosji. W ramach kontyngentu francuskiego był tu legion polski, który odwiedził Mickiewicz. Wielu legionistów chorowało na cholerę. Być może od nich zaraził się polski wieszcz, gdyż z Burgas wyjechał do Stambułu, gdzie zmarł dwa miesiące później 26 listopada 1855 r.

Główny deptak w Burgas nazywa się Bogoridi. Rozpoczyna się przy głównym wejściu do Parku Morskiego i prowadzi przez centrum miasta. Spacer ulicą Bogoridi przeniesie Cię w czasie o 100 lat. Na ulicy znajduje się wiele pięknych starych budynków i pomników - wśród nich rzeźby „Gramofon” i „Fontanna z czaplą i pelikanem”. Są też i nowe budynki, a wśród nich otwarta wiosną tego roku nowa, duża biblioteka.

Zapraszamy na spacer!


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz

FB: 17-05-01
Piękna impreza Park Morski napewno warto odwiedzić,❤❤❤