Sondaże przedwyborcze 2021

4 kwietnia w Bułgarii odbędą się wybory parlamentarne. Zarejestrowało się 30 partii i koalicji.

Według sondaży partie, które maja szanse osiągnąć 4% poparcia i wejść do parlamentu to:
  • GERB - Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii
  • BSP - Bułgarska Partia Socjalistyczna
  • Jest taki naród - nowa partia założona przez showmana Sławi Trifonowa
  • DPS - Ruch na Rzecz Praw i Wolności
  • Demokratyczna Bułgaria
  • Wyprostuj się! Mutry won! (mutra- bandyta, mafiozo) – to nowa koalicja, która powstała przed wyborami, w jej skład wchodzą niektórzy organizatorzy letnich protestów i część pozaparlamentarnych partii.
  • WMRO - Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna, Bułgarski Ruch Narodowy, dotychczasowy koalicyjny partner GERB,
  • NFSB - Narodowy Front Ocalenia Bułgarii, dotychczasowy koalicyjny partner GERB i partia Wola (dotychczas reprezentowana w parlamencie) zjednoczeni w koalicji wyborczej.
Aby zdobyć zaufanie wyborców, większość partii umieściła na swoich listach wyborczych celebrytów - lekarzy, śpiewaków, sportowców itp, którzy są twarzami kampanii reklamowych.

Nie brakuje również niestandardowych pomysłów. Na przykład Weselin Mareszki przedstawiciel partii WOLA zdecydował się na podpisanie z wyborcami umów przedwyborczych, które zobowiązuje się wypełnić po wyborach.

Na mocy tych umów zobowiązuje się w gminach, w których koalicja NFSB-WOLA otrzyma 10% poparcia lub więcej, do otwarcia stacji benzynowych, w których sprzedawane będzie paliwo po „uczciwych cenach”. W przypadku nie wywiązania się z tej obietnicy Mareszki zobowiązany jest zapłacić karę w wysokości 5 000 bułgarskich lewa (1 lewa = ok. 2,3 zł) dla każdego wyborcy, z którym podpisał umowę.

Należy tutaj nadmienić, że Weselin Mareszki jest właścicielem sieci stacji benzynowych w Bułgarii, gdzie od 5-6 lat sprzedaje benzynę i ropę w cenach niższych niż pozostałe stacje benzynowe o co najmniej 10%.

Pierwsze takie umowy Mareszki podpisał wczoraj tj. 7 marca z wyborcami w Plewen.

PS. Powyższa wiadomość ma charakter wyłącznie informacyjny. Zachowujemy całkowitą neutralność.


Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz