Bułgarski wiatrakowiec najpiękniejszy na świecie

Bułgarska firma stworzyła najpiękniejszy wiatrakowiec na świecie.
 
Ponad 100 lat po tym, jak powstał pierwszy bułgarski samolot Jordanow 1, tradycje produkcji lotniczej w Bułgarii przeżywają prawdziwy renesans. Produkuje się znowu latające maszyny, które zyskują międzynarodowe uznanie.

Czym jest wiatrakowiec

Wiatrakowiec, znany też jako autożyro to statek powietrzny, który łączy w sobie cechy charakterystyczne dla helikoptera i samolotu. Jego nazwa pochodzi od greckiego αύτός – „sam” i γύρος – „koło”. Wykorzystuje się też nazwę żyrokopter (gyrocopter).
 
Siłę nośną wiatrakowca tworzy swobodnie obracające się śmigło napędowe. Maszyna startuje i ląduje na pasie startowym. Ze względu na technologię lotu jest uważana za najbezpieczniejszy samolot na świecie i ma najmniej zarejestrowanych wypadków.

Niezwykle zwinny i zwrotny

Można nim latać nisko i z małą prędkością, co czyni go bardzo funkcjonalnym, zwrotnym i łatwym w sterowaniu. Nie występuje tutaj prędkość przeciągnięcia, co gwarantuje bardzo dynamiczny lot.
 
Jego konstrukcja i parametry techniczne umożliwiają szybką reakcję pilota nawet w skrajnie krytycznych sytuacjach w powietrzu.

Zaczęło się od pewnego marzenia

Już jako dziecko Nikołaj Nikołow, założyciel firmy Niki Rotor Aviation produkującej wiatrakowce marzył o stworzeniu czegoś, czym mógłby latać. Wiele lat później to marzenie doprowadziło go do pierwszego miejsca na wystawie w Ameryce na najpiękniejszy dwumiejscowy wiatrakowiec.
 
Jak sam opowiada, jego niekończące się zainteresowanie lotnictwem sięga dzieciństwa. Potem przeglądał książki i marzył o stworzeniu czegoś własnego do latania. Gdy był już dorosły, miał czas i możliwości, zainwestował w swoją edukację.
 
Już w 2000 roku stworzył prototyp śmigłowca, a w 2004 prototyp wiatrakowca - NIKI 2004. W 2008 roku miał miejsce pierwszy udany lot. Oficjalny początek Niki Rotor Aviation to rok 2010. Kilka lat później na rynku pojawił się flagowy model Lightning, jedyny taki w swoim rodzaju na świecie.

Lightning i Kallithea

Dziś oferowane są dwa modele - Lightning i Kallithea. Mają one wiele podobnych cech, ale także istotne różnice.
 
Oba produkowane przez firmę modele są laureatami licznych nagród na międzynarodowych imprezach lotniczych i cieszą się międzynarodowym uznaniem środowiska lotniczego. Wszystko to oczywiście nie jest dziełem przypadku, ale wynikiem wieloletniej, celowej pracy zespołu profesjonalistów, którzy nie uznają niczego mniej niż doskonałego, a w kwestii jakości nie idą na żadne kompromisy.

Niki Rotor Aviation

Fabryka znajduje się w mieście Prawec (Pravets), ok. 60 km od Sofii, przy autostradzie Hemus w kierunku Warny. Obecnie firma dysponuje zdolnościami produkcyjnymi na 10 – 15 maszyn rocznie. Zatrudnia 20-osobowy zespół fachowców, którzy doskonale znają się na konstrukcji, ale nie przestają się uczyć i stale podnoszą swoje kwalifikacje.
 
Wszystko, za wyjątkiem silników produkują sami. To nie jest linia montażowa. Produkcja jest butikowa i całkowicie ręczna. Każdy detal wykonywany jest ręcznie, co pozwala szczegółowo monitorować jakość i wszystkie procesy.

Gdzie latają

Wiatrakowce Niki Rotor Aviation latają od wielu lat w różnych częściach świata. Można je spotkać w takich krajach jak Serbia, Czechy, Niemcy, Francja, Węgry, USA, Nowa Zelandia, Australia, RPA, a ich zasięg stale się powiększa.

Wzorzec jakości

Stały się one wzorcem jakości, zapierającego dech w piersiach designu i posiadają wiele zalet, w tym łatwo zdejmowane/demontowane drzwi, składany maszt, innowacyjny system wirników.

Kim są klienci

Klientami są zarówno ludzie z dużym doświadczeniem lotniczym, jak i ci, którzy hobbystycznie interesują się lotnictwem i chcą spełnić swoje dziecięce marzenia o lataniu. Są to w większości osoby w średnim wieku, które mają już czas na to hobby lub chcą go rozwijać i przekształcić w dochodowy biznes.

Najbliższe plany

Wkrótce rozpocznie się produkcja dwumiejscowego Lightning Gyro. Trwają też przygotowania do produkcji ultralekkiego śmigłowca. Gotowe są już rysunki i kabina, a na rynek trafi w przyszłym roku.

A ile kosztuje takie cacko?

Cena zależy od wielu czynników. Oferowane są różne poziomy wyposażenia, możliwość aranżacji wnętrz i z zewnątrz, możliwość integracji różnych systemów GPS i nie tylko. To wszystko wpływa na ostateczną cenę. Pytany o cenę założyciel Niki Rotor Aviation lubi odpowiadać, że żyroskop kosztuje nie więcej niż przeciętnie drogi samochód, ale pozwala uniknąć korków.

Spalanie

Wiatrakowce Niki Rotor Aviation mają silniki benzynowe, zużywają ok. 20 litrów paliwa na godzinę. Potrafią latać na maksymalnej wysokości około 3500 m przez prawie 4 godziny bez przerwy i pokonywać duże odległości, a w przeciwieństwie do innych statków powietrznych ich utrzymanie jest wielokrotnie tańsze.

Zastosowanie

Z uwagi na swoje parametry, charakterystyki, wyjątkową zwrotność wiatrakowce mogą być wykorzystywane do różnych celów: do rozpoznania powietrznego, operacji antyterrorystycznych, ochrony granic i baz, akcji ratunkowych, do zapobiegania i usuwania skutków katastrof i wypadków, do kontroli ruchu lotniczego, ekomonitoringu, cyfrowego mapowania dużych i trudno dostępnych obszarów oraz oczywiście również do celów czysto rekreacyjnych, takich jak loty turystyczne.

Narodowa duma

Możemy być dumni, że wiatrakowce są produkowane w Bułgarii, która ma ogromne tradycje w lotnictwie, i że możemy zaprezentować na rynku międzynarodowym inny i innowacyjny produkt stworzony przez bułgarską pracę inżynierską i wieloletnie doświadczenie.
 Autor: Przyblizamybulgarie
Napisz komentarz